Protetyka pełnoceramiczna CAD/CAM - System CEREC
Nazwa CEREC to skrót od Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics (lub CEramic REConstruction) - jest to rewolucyjna technologia umożliwiająca wykonanie estetycznych rekonstrukcji powierzchni zębów przy wykorzystaniu technologii CAD/CAM.
Programy typu CAM na podstawie komputerowych rysunków 2D lub obiektów 3D - zarówno obiektów bryłowych jak i powierzchniowych - tworzą ścieżki dla narzędzia (w tym wypadku wiązki lasera).
Pierwotnie technologia CEREC została opracowany przez W. Mörmann i M. Brandestini na Uniwersytecie w Zurichu. Umożliwia stomatologom szybkie zaprojektowanie i wyprodukowanie indywidualnych, ceramicznych rekonstrukcji zębów, bez konieczności udziału technika protetycznego.
Urządzenie za pomocą wewnątrzustnej kamery wykonuje optyczny wycisk zębów. Zgryz zostaje zeskanowany i ten sposób powstaje trójwymiarowa, wirtualna symulacja - model szczęk. Proces projektowania i opracowania modelu szczęk oraz rekonstrukcji brakujących powierzchni zęba można śledzić na bieżąco na ekranie monitora. Gdy ta faza dobiegnie końca, dane zostają przesłane do urządzenia, które z ceramicznego bloczka wykrawa za pomocą diamentowych wierteł/lasera zaprojektowaną rekonstrukcję zęba.
Tworzenie obrazu 3D uzębienia za pomocą kamery wewnątrzustnej CEREC
Przy wykonywaniu pojedynczych koron, jak i wieloczłonowych mostów, po zeskanowaniu modelu w programie komputerowym można określić przebieg brzegu preparacji i kontur korony. Urządzenie uwzględnia także miejsce na cement mocujący uzupełnienie oraz wykorzystuje wiele innych opcji dostępnych w programie do projektowania.
W przeszłości Pacjent, który chciał odzyskać piękny uśmiech, musiał spędzać na fotelu u stomatologa wiele długich godzin. W przypadku osób z częściowym ubytkiem lub bezzębiem odbudowanie braków wymagało ogromnych kosztów, a przede wszystkim czasu. Silikonowy wycisk uzębienia Pacjenta wędrował do pracowni protetycznej, w której technik wytwarzał uzupełnienie (proces polegał na specjalnej technice wypalania). Następnie dzieło protetyka trafiało do gabinetu dentysty, gdzie Pacjent dokonywał przymiarki. Jeśli odbudowa wymagała korekty, to po powrocie do pracowni technik odpowiednio ją modyfikował, a ta wracała do gabinetu stomatologa, gdzie Pacjent ponownie ją mierzył. Tak więc cały proces tworzenia odbudowy protetycznej wymagał nierzadko dwóch, a nawet trzech wizyt.
Obecnie złamanie zęba, nieestetyczne wypełnienie z amalgamatu czy braki w uzębieniu nie są już problemem. Dzięki technologii CEREC Pacjenci mogą zrekonstruować uzębienie już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologa. Przy pomocy systemu CAD/CAM uzupełnienia pełnoceramiczne w postaci koron, licówek i wypełnień Inlay lub Onlay są opracowywane w ciągu mniej niż 2 godzin. Dzięki wirtualnemu projektowaniu możliwa jest wysoce estetyczna odbudowa zęba, która gwarantuje oszczędność czasu, a co najważniejsze precyzyjny efekt.
Więcej o technologii CEREC przeczytasz <tutaj>
Jak to wygląda w praktyce?
Pacjent, który zdecydował się na odbudowę protetyczną w systemie CEREC, po przybyciu do stomatologa przechodzi skanowanie uzębienia. Celem tej procedury jest opracowanie wycisku wirtualnego (po pomiarze w technice 3D obraz idealnie odwzorowany), na którego podstawie powstanie praca protetyczna, np. korona. Skanowanie polega na rejestracji opracowanych zębów przy pomocy nowoczesnej wewnątrzustnej kamery. Wycisk wirtualny przewyższa precyzją tradycyjny, ponieważ rejestruje tkanki miękkie i twarde w ich prawidłowym położeniu. Natomiast przy wycisku tradycyjnym masa wyciskowa może spowodować deformację obrazu. W efekcie może zajść konieczność poprawy gotowej pracy. Wirtualny model naszych zębów nie zaburza również relacji między zębami i tkankami miękkimi, a dodatkowo relacje zębów przeciwstawnych odwzorowuje z wysoką dokładnością.
Uzyskany podczas skanowania obraz jest następnie rejestrowany i archiwizowany przez oprogramowanie systemu CEREC. Ma to na celu opracowanie wirtualnego projektu odbudowy protetycznej. Podczas projektowania stomatolog wskazuje systemowi tzw. punkty referencyjne, dzięki którym CEREC formuje wirtualny model przyszłej pracy protetycznej. Innymi ważnymi parametrami, jakimi posługuje się oprogramowanie są wyznaczone przez specjalistę: położenie, przebieg, głębokość bruzd, wysokość, kształt punktów i płaszczyzn stycznych oraz guzków, następnie granice preparacji, położenie i przebieg równika. Cały proces projektowania wraz ze skanowaniem trwa krótko - od kilku do kilkunastu minut.
Kolejnym etapem wizyty jest dobór odpowiedniego odcienia i wielkości kostki porcelanowej, z której powstanie odbudowa protetyczna. Po ustaleniu tych parametrów kostka zostaje umieszczona w cyfrowej frezarce, a ta formuje z niej rekonstrukcję, bazując na wirtualnym modelu.
Mini-pracownia protetyczna - tu powstają wypełnienia, korony i licówki
Precyzja i dokładność urządzenia dochodzi do 25 mikronów. Proces wytwarzania pracy protetycznej trwa kilkanaście minut. Po wyfrezowaniu pracy przystępujemy do jej ostatecznego wykończenia. Lekarz/technik ma kilka możliwość w zależności od materiału i efektu estetycznego jaki chcemy osiągnąć. Możemy wypolerować pracę za pomocą gumek lub past polerskich. Aby osiągnąć lepszy efekt estetyczny, można wykonać charakteryzację powierzchniową za pomocą farbek do indywidualnej charakteryzacji kolorystycznej, a następnie wypalić w piecu.
Ostatnim elementem jest mierzenie i cementowanie gotowej rekonstrukcji, przeprowadzane zgodnie z procedurą właściwą dla prac pełnoceramicznych - jest cementowana specjalnym kompozytem światłoutwardzalnym. Zabiegi kończy etap polerowania powierzchni uzupełnienia.
Zalety leczenia systemem CEREC:
-
Eliminacja wycisku - kilka sekund, które stomatolog poświęci na wykonanie trójwymiarowego obrazu ubytku zastąpiło nieprzyjemny silikonowy wycisk.
-
Eliminacja uzupełnień tymczasowych - odbudowa ceramiczna jest tworzona zaledwie w kilka minut z litych bloczków ceramicznych, dzięki czemu nie ma konieczności wspierania się pracownią protetyczną.
-
Dokładność - doskonałe i niezwykle precyzyjne odwzorowanie powierzchni ubytku pozwala na uniknięcie wielokrotnych, żmudnych poprawek.
-
Natychmiastowe uzupełnienie - w chwili, gdy nowa część naszego zęba jest już gotowa, stomatolog może od razu osadzić ją we właściwym miejscu - dzięki temu po wyjściu z gabinetu ząb jest jak nowy.
-
Naturalność i wyjątkowa estetyka - dzięki zastosowaniu Cerec można uniknąć komplikacji często pojawiających się w przypadku zastosowania tradycyjnych metod. Ząb ma estetyczny wygląd, kolor idealnie zbliżony do naturalnego odcienia, szyjki zębowe wyglądają zdrowo, dziąsła nie sinieją.
-
Nie wywołuje alergii - bardzo ważne jest to, że materiały używane do wypełnień są w pełni biokompatybilne i nie grozi nam alergia.
Dzięki systemowi CEREC możemy zaproponować prace pełnoceramiczne wyróżniające się najwyższą jakością i estetyką wykonania. Wśród nich znajdziemy: korony, licówki, inlaye, mosty, a także prace na implantach.
Etapy wykonania uzupełnienia protetycznego systemem CEREC
1. Oszlifowanie zęba pod koronę lub inlay w znieczuleniu miejscowym.
2. Skanowanie i dobór odcienia.
3. Projektowanie uzupełnienia protetycznego za pomocą specjalnego programu graficznego. Lekarz ustala wszystkie szczegóły i parametry przyszłej pracy. Na tym etapie uwzględniane są też sugestie Pacjenta.
4. Wycinanie pracy przez frezarkę CEREC.
5. Przymiarka surowej pracy.
6. Charakteryzacja uzupełnienia farbkami do porcelany.
7. Wypalanie w piecu.
8. Oddanie pracy protetycznej - osadzenie na zębie przy użyciu specjalnego kleju adhezyjnego.
Podczas punktów 3, 4, 6 i 7 Pacjent spędza czas w poczekalni lub w pokoju telewizyjnym (trwa to ok. 30-60 minut) i nie musi stresować się wizją ewentualnego bólu.
Większość tego czasu lekarz może poświęcić innym Pacjentom.