Profilaktyka stomatologiczna

Lepiej zapobiegać, niż leczyć - to powiedzenie sprawdza się również w stomatologii

W stomatologii profilaktyka jest niezwykle ważnym, ale również szerokim pojęciem, składa się na nią kilka zabiegów.

Najczęściej stosowanym jest profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym - tzw. skaling (scalling, scaling) i piaskowanie. Polegają one na profesjonalnym usunięciu kamienia i osadu nazębnego za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki oraz piaskarki. Zabieg higienizacji jest bezbolesny, a zęby odzyskują po nim naturalną biel, gładkość i połysk. Po oczyszczeniu zębów stosujemy preparat fluorkowy wzmacniający szkliwo i zmniejszający nadwrażliwość zębów. W czasie takiej wizyty higienicznej, lekarz lub asystentka dobiera odpowiednie akcesoria do czyszczenia zębów oraz przeprowadza instruktaż higieny stosowny dla danego Pacjenta.

U naszych najmłodszych Pacjentów stosujemy lakowanie, czyli wypełnianie bruzd zębów stałych, zaraz po ich pojawieniu się w dziąsłach. Jest to także doskonały sposób na oswojenie młodego człowieka ze specyfiką gabinetu stomatologicznego.

Raz na pół roku warto zabezpieczyć zęby przed próchnicą lakierem fluorkowym (fluoryzacja). Zabieg taki najlepiej wykonać wieczorem, tak aby lakier pozostał na zębach jak najdłużej. Składniki lakieru wnikają w szkliwo zębów wzmacniając je, zmniejszając nadwrażliwość i wydobywając ich blask.

U Pacjentów z odsłoniętymi, nadwrażliwymi szyjkami, a także przy profilaktyce paradontozy stosujemy preparat zawierający składniki blokujące kanaliki zębinowe, wzmacniające zębinę i działające antybakteryjnie. Taki preparat nakładamy co 3 miesiące u Pacjentów po zabiegach periodontologicznych, zaś co pół roku profilaktycznie.

Przypominamy, że profilaktyka stomatologiczna to także regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Powinny one odbywać się co pół roku, a w przypadku chorób przyzębia co 3 miesiące. Także dzieci powinny odwiedzać dentystę co 3-4 miesiące, m.in. ze względu na ich nawyki żywieniowe, np. spożywanie cukru w dużej ilości, który prowadzi do powstawania próchnicy.

Stomatologiczna kolorowanka dla dziecka z ząbkiem (pdf) - profilaktyka próchnicy u dzieci - pobierz plik pdf z Kolorowanką. 

Pobierz kolorowankę dla dzieciaka [klik] format .PDF