Niewidoczny aparat ortodontyczny Clear Aligner

Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego, która umożliwia zastąpienie aparatu stałego (lub ruchomego) za pomocą estetycznych, przeźroczystych nakładek.

Nakładki wykonywane są metodą termoformowania przy użyciu nowoczesnej technologii oraz analizy cyfrowej. Efekty uzyskiwane przy pomocy Clear Aligner są podobne do efektów noszenia aparatów ortodontycznych, jednak użytkowanie Clear Aligner jest zdecydowanie wygodniejsze i bardziej praktyczne. Jest to idealne rozwiązanie dla osób uczulonych na nikiel i klej kompozytowy stosowany przy klejeniu zamków ortodontycznych.

Czas leczenia nakładkami jest skrócony do minimum, zazwyczaj nie przekracza 8 miesięcy.

Zalety, które chwalą sobie Pacjenci:
 • biokompatybilne - zapewniają wysoki komfort użytkowania,
 • praktyczne - łatwo utrzymać dobra higienę,
 • bezbolesne użytkowanie – bezproblemowe i szybkie zakładanie oraz zdejmowanie (np. przed posiłkiem),
 • estetyka, są niemal niewidoczne (w porównaniu do aparatów ortodontycznych stałych),
 • efektywność - w większości przypadkach znacznie skraca czas leczenia,
 • nie wpływają negatywnie na wyraźność mowy,
 • porównywalne cenowo, a nawet tańsze niż inne metody ortodontyczne.
 Jak wygląda sam proces leczenia ?

1 - Konsultacja u ortodonty

 • Sprawdzenie możliwości zastosowania metody Clear Aligner.

2 - Diagnostyka i ustalenie indywidualnego planu leczenia

 • Wykonanie zdjęć RTG - (pantomogram, cefalometria, czasem tomografia), pobieranie wycisków, wykonanie zdjęć aparatem fotograficznym.
 • Na podstawie powyższych badań zostanie wykonany set-up łuków zębowych, analiza cyfrowa oraz symulacja efektów leczenia, zostanie obliczona ilość etapów leczenia, przybliżony czas takiego procesu i koszt.

3 - Wykonanie nakładek (1 etap)

Na podstawie planu leczenia wykonany jest pierwszy komplet nakładek (3 sztuki/1 łuk zębowy). Składa się on z nakładek różnej grubości (soft, medium i hard). Każda z nich jest odpowiednio oznaczona.

4 - Leczenie

Leczenie metodą Clear Aligner polega na nałożeniu i noszeniu otrzymanych nakładek. Pacjent nosi kolejno nakładki o różnych grubościach, każdą przez okres jednego tygodnia.

Trzeba pamiętać, że efekt leczenia zależy od naszej regularności i systematyczności. Nakładki muszą być noszone min. 22h/dobę, w przeciwnym wypadku nie osiągniemy oczekiwanego wyniku. Oczywiście możemy je zdjąć do jedzenia i picia np. gorących napojów, a także przed myciem zębów.

5 -  Wizyta kontrolna u lekarza i pobranie kolejnego wycisku

Po 3 tygodniach kontrolujemy postępy w leczeniu, a także pobierany jest wycisk potrzebny do następnego etapu.

Regularne wizyty u ortodonty oraz kolejne zestawy nakładek poskutkują bardziej precyzyjnym procesem leczenia oraz możliwością korygowania go na każdym etapie.

6 - Oddanie następnego kompletu nakładek 

Nowe nakładki oddane są Pacjentowi po około 7 dniach, przez ten czas noszona jest najtwardsza nakładka (hard) z ostatniego kompletu.

Punkty  4 - 5 są powtarzane do momentu osiągnięcia celu leczenia.

 7 - Retencja

Polega na stabilizacji zębów w nowym ułożeniu i jest ostatnim, ale równie istotnym etapem. Jest to integralna część leczenia i nie można jej lekceważyć czy pominąć.

Po osiągnięciu końcowych wyników leczenia Pacjent nosi nakładki retencyjne (tzw. retainer). W zależności od tego jak duża jest skala zmian w trakcie leczenia aktywnego, lekarz ustala indywidualny harmonogram noszenia nakładek. Wyznacza nam także plan wizyt kontrolnych (zazwyczaj co 6 miesięcy). Czasem leczenie retencyjne nakładkami jest uzupełniane przez stały retainer - drucik, łańcuszek podklejony do wewnętrznej strony zębów.

Koszty leczenia nakładkami Clear Aligner:
 • diagnostyka ortodontyczna - 400 zł + koszt RTG (pantomogram 100 zł, cefalometria 100 zł)
 • set - up - 200 zł/1 łuk
 • jeden etap nakładek/1 łuk (3 sztuki o różnej twardości) - 900 zł
 • nakładka retencyjna/1 łuk - 400 zł
 • stały retainer - 90 zł/1 punkt 
 • wizyty retencyjne - 100 zł