PROTETYKA STOMATOLOGICZNA, gdy stracimy ząb...

Czym jest protetyka?

Protetyka stomatologiczna jest działem poświęconym odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych (po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu) z wykorzystaniem zębów posiadanych przez Pacjenta lub w oparciu o uprzednio wszczepione implanty. Utrata zęba lub zębów to spory problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Braki w uzębieniu mogą też prowadzić do powstawania wad zgryzu. Dochodzi do przesuwania i rotacji zębów graniczących z tzw. brakiem, wysuwania się zębów przeciwstawnych oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego.

 
W konsekwencji następują zmiany rysów twarzy. Luki w uzębieniu przyczyniają się także do występowania chorób przyzębia i dziąseł, a także całościowo wpływają na organizm. Trudności w przeżuwaniu i rozdrabnianiu pokarmu negatywnie wpływa na prace układu trawiennego oraz zmniejszoną skuteczność przyswajania substancji odżywczych. Braki w uzębieniu wpływają również na czynności artykulacyjne jamy ustnej, powodując problemy z wymową i codziennymi rozmowami. 

Protetyka odtwarza brakujące uzębienie i przywraca Pacjentowi prawidłową funkcję żucia oraz urodę uśmiechu. 

protetyka stomatologiczna warszawa

Protetyka stomatologiczna Warszawa - możliwości

Ze względu na liczne możliwości postępowania przedstawiamy Państwu jedynie niektóre przykłady komfortowe w użytkowaniu:

1. Wkłady koronowo-korzeniowe – składają się z części korzeniowej i części koronowej. Część korzeniowa wzmacnia strukturę korzenia, natomiast część koronowa jest podstawą, na której osadza się właściwą koronę lub filar mostu.

Stosowane są głównie przy bardzo zniszczonej części koronowej zębów oraz w zębach leczonych kanałowo. Wkłady te mogą być wykorzystywane jako filary w mostach protetycznych, ale również  jako konstrukcja obudowy korony protetycznej (wyłącznie w zębach prawidłowo przeleczonych kanałowo, niewykazujących rozchwiania i zmian okołowierzchołkowych w kości).

 
Proces uzupełnienia stanu uzębienia wkładami koronowo-korzeniowymi wraz z koroną protetyczną składa się z kilku etapów. Celem pierwszej konsultacji jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, koniecznego do oceny możliwości założenia wkładu przy zębach leczonych kanałowo. Następnie lekarz opracowuje korzeń zęba pod wkład i pobiera wycisk. Na jego podstawie wykonywany jest wkład, który na kolejnej wizycie jest cementowany. Na tym etapie szlifowany jest również ząb, co stanowi przygotowanie do umieszczenia korony protetycznej. W czasie wizyty lekarz może zaproponować założenie korony tymczasowej, która ochroni szlifowany ząb i zamaskuje oznaki ingerencji protetycznej.
W czasie ostatniej konsultacji cementowana jest końcowa, wykonana w laboratorium protetycznym, korona. Procedura wykonania wkładu koronowo-korzeniowego z koroną protetyczną przebiega w sposób bezbolesny, biorący pod uwagę komfort oraz zadowolenie Pacjentów. 

2. Protezy całkowite – odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym (szczęka, żuchwa). Stosowane są głównie w przypadku bezzębia. Mogą być mocowane zarówno do korzeni naturalnych (poprzez zatrzaski, zamki magnetyczne), jak i do implantów.

3. Protezy częściowe - odbudowujące część łuku zębowego, gdy Pacjent posiada część zębów własnych, są to tzw. uzupełnienia ruchome, czyli takie które można wyjmować z ust (głównie po to, by je oczyścić). Wykonywane są z akrylu lub nylonu.

4. Mosty - most protetyczny jest uzupełnieniem stałym osadzonym na pozostałych zębach Pacjenta.  Most taki ma na celu wypełnienie luki bądź luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem/przęsłami (zębami sztucznymi), zastępującymi brakujące zęby.

5. Korony - korona jest stałym uzupełnieniem protetycznym uzupełniającym znaczny ubytek zęba.

W klinice Periodent wykonujemy w zakresie protetyki stomatologicznej:
  • korony porcelanowe (na metalu, na cyrkonie) - stałe uzupełnienie protetyczne, które przypomina koronę zęba i ma ją zastępować – jest to metalowy lub cyrkonowy trzon, pokryty na zewnątrz porcelaną;
  • korony pełnoceramiczne Cerec;
  • korony na implantach - kiedy implant jest już mocno zrośnięty z kością i został odsłonięty przez implantologa - można osadzić na nim porcelanową koronę. Oznacza to, korona na może być wykonana najwcześniej po ok. 3 – 6 miesięcy od założenia implantu. 
 
Proces jej realizacji składa się z dwóch etapów. Pierwsza wizyta poświęcona jest pobraniu wycisków implantu, poprzez nałożenie na niego transferów wyciskowych. Następnie z wycisku odlany zostaje model, odzwierciedlający wygląd jamy ustnej Pacjenta. Kolejnym etapem jest przytwierdzenie do implantów łączników i sprawdzenie, czy korona spełnia potrzeby Pacjenta i jest dla niego w pełni komfortowa. Jeśli próbne dopasowanie zakończy się sukcesem i zadowoleniem Pacjenta, korona osadzana jest na implancie na stałe. 

6. Licówki porcelanowe  - są jednym z filarów stomatologii estetycznej i najmniej ingerującym w tkanki rozwiązaniem protetycznym. To szybki i łatwy sposób na poprawę wyglądu przednich zębów. Na przednią powierzchnię zęba jest naklejany cienki listek porcelany, od tyłu zaś pozostaje własny ząb Pacjenta. Najczęściej wystarczy 0.5-0.75mm ceramicznej płytki, aby ząb nabrał pożądanego kształtu i oczekiwanego koloru. Licówki sprawdzają się w korekcji dużych wad, jak również w drobnych korektach. Trwałość tego uzupełnienia określa się na ok. 13-15 lat.

Oprócz leczenia zachowawczego utraconych tkanek zęba możemy wypełnić ubytki zęba tzw. wkładami INLAY.

7. INLAY – jest to alternatywa dla zwykłych wypełnień zęba, najczęściej bardzo rozległych.  Uzupełnienia te mają wiele zalet - są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje.       

Rodzaj protez oraz wypełnienia dopasowywany jest przez lekarza protetyka po analizie jamy ustnej, stanu uzębienia oraz potrzeb Pacjenta. 

Jak pielęgnować protezy?

Kluczowa w komfortowym i bezpiecznym użytkowaniu protezy jest jej pielęgnacja oraz dokładana higiena jamy ustnej.

Proteza powinna być czyszczona codziennie pod bieżącą wodą, z użyciem specjalistycznych preparatów oraz szczoteczki. Szczoteczka do protez wyposażona jest w dwie główki, które umożliwiają czyszczenie jej wewnętrznej i zewnętrznej części.

Przez ponownym wprowadzeniem do jamy ustnej, protezę należy ponownie opłukać, aby usunąć resztki środka czyszczącego. Raz w roku proteza powinna być czyszczona przy użyciu ultradźwięków, które zapobiegają nawarstwianiu się płytki bakteryjnej. Usługi takie świadczone są przez gabinety stomatologiczne. Corocznie przeprowadzona powinno być także kontrolne badanie jamy ustnej. Protezy osiadające powinny być wyjmowane na noc oraz przechowywane w suchym, otwartym pojemniku.

Niewskazane jest przechowywanie protezy w wodzie. Wilgotne środowisko sprzyja powstawaniu nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Jak wybrać odpowiedniego protetyka w Warszawie?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina, w której wybór lekarza protetyka to kwestia fundamentalna. Tylko specjaliści będą w stanie sprostać odpowiedzialnemu zadaniu, jakim jest odtworzenie uzębienia.

Złe dobranie protezy lub innego wypełnienia protetycznego nie tylko zmniejsza komfort i wygodę ich użytkowania, ale także upośledza ich funkcjonalność, w konsekwencji mogąc prowadzić do wystąpienia nieprawidłowości w jamie ustnej. 

 
Do skutków niewłaściwego leczenia protetycznego zaliczyć można Niewłaściwe leczenie można urazy mechaniczne i uczuleniowe.
Błędnie ukształtowane przęsła mostów mogą prowadzić do powstawania zmian zanikowych przyzębia, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do powstania zmian nowotworowych.
 
Negatywne skutki niesie za sobą także wykonanie protezy ze złej jakości materiałów.
 
Ostre, niedokładnie ukształtowane zęby mogą powodować powstawanie owrzodzeń odleżynowych oraz stanów zapalnych. Nienależycie przeprowadzony proces produkcji materiału protetycznego skutkować może natomiast bólem, pieczeniem i reakcjami alergicznymi u Pacjenta.
 
Nasza klinika na Bielanach współpracuje ze specjalistami, doświadczonymi lekarzami protetykami, którzy w procesie terapii biorą pod uwagę wszystkie zagrożenia i eliminują negatywne skutki, jakie może nieść za sobą stomatologia protetyczna. Gwarantujemy Pacjentom bezpieczeństwo oraz opiekę na najwyższym poziomie

Protetyka stomatologiczna - zaawansowane techniki protetyczne w klinice Periodent

Nasi Pacjenci mają dostęp do każdej, najbardziej nawet zaawansowanej techniki protetycznej. Wysokiej jakości protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe, protezy bezklamrowe (różne systemy zamków protetycznych, od najprostszych do tych najbardziej precyzyjnych i zaawansowanych). 

Wykonujemy także klasyczne korony ceramiczne, korony kompozytowe, korony galwaniczne, korony pełnoceramiczne (Zirconia, Procera, Lava, Cerec), mosty pełnoceramiczne  oraz  wszystko  to, co współczesna protetyka jest w stanie zaoferować. Współpracujemy z najlepszymi laboratoriami protetycznymi w Polsce, których profesjonalizm jest wysoko ceniony także przez specjalistów z Zachodu.

Nowoczesne protezy zębowe podwyższą jakość życia każdego Pacjenta.

Wiemy, że ingerencja w jamę ustną budzi obawy, dlatego każdy przypadek traktujemy indywidualnie.

Rozwój technologii i technik dentystycznych umożliwia obecnie nie tylko rekonstrukcje kształtu i koloru zębów oraz przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej, ale także odtworzenie warunków, jakie panowały w niej wcześniej.

Nawet najbardziej wymagającemu Pacjentowi, nasza klinika jest w stanie zaproponować satysfakcjonujące go rozwiązanie protetyczne.

Tytanowa podbudowa uzupełnienia opartego na implantach, wykonana w technice I-BRIDGE, zapewnia wyjątkową precyzję, estetykę i trwałość.

Doskonale wiemy, z jakimi problemami muszą zmagać się osoby z brakami w uzębieniu lub niestabilną protezą. Przywracamy komfort żucia i życia stabilizując protezy na implantach i w sposób zbliżony naturze, odbudowujemy ubytki. Aromatyczny chleb wieloziarnisty, nęcące smakiem orzechy czy owoce z drobnymi pestkami to już nie problem, a świat pełen kulinarnych doznań, z których nie musisz rezygnować!