PROTETYKA STOMATOLOGICZNA, gdy stracimy ząb...

Czym jest protetyka?

Protetyka stomatologiczna jest działem poświęconym odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych (po utracie zębów naturalnych lub po ich uszkodzeniu) z wykorzystaniem zębów posiadanych przez Pacjenta lub w oparciu o uprzednio wszczepione implanty. Utrata zęba lub zębów to spory problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Braki w uzębieniu mogą też prowadzić do powstawania wad zgryzu. Dochodzi do przesuwania i rotacji zębów graniczących z tzw. brakiem, wysuwania się zębów przeciwstawnych oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego.

Protetyka odtwarza brakujące uzębienie i przywraca Pacjentowi prawidłową funkcję żucia oraz urodę uśmiechu. 

Protetyka Warszawa

Protetyka stomatologiczna Warszawa - możliwości

Ze względu na liczne możliwości postępowania przedstawiamy Państwu jedynie niektóre przykłady komfortowe w użytkowaniu:

1. Wkłady koronowo-korzeniowe – składają się z części korzeniowej i części koronowej. Część korzeniowa wzmacnia strukturę korzenia, natomiast część koronowa jest podstawą, na której osadza się właściwą koronę lub filar mostu.

Stosowane są głównie przy bardzo zniszczonej części koronowej zębów oraz w zębach leczonych kanałowo. Wkłady te mogą być wykorzystywane jako filary w mostach protetycznych, ale również  jako konstrukcja obudowy korony protetycznej (wyłącznie w zębach prawidłowo przeleczonych kanałowo, niewykazujących rozchwiania i zmian okołowierzchołkowych w kości).

2. Protezy całkowite – odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym (szczęka, żuchwa). Stosowane są głównie w przypadku bezzębia. Mogą być mocowane zarówno do korzeni naturalnych (poprzez zatrzaski, zamki magnetyczne), jak i do implantów.

3. Protezy częściowe - odbudowujące część łuku zębowego, gdy Pacjent posiada część zębów własnych, są to tzw. uzupełnienia ruchome, czyli takie które można wyjmować z ust (głównie po to, by je oczyścić). Wykonywane są z akrylu lub nylonu.

4. Mosty - most protetyczny jest uzupełnieniem stałym osadzonym na pozostałych zębach Pacjenta.  Most taki ma na celu wypełnienie luki bądź luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem/przęsłami (zębami sztucznymi), zastępującymi brakujące zęby.

5. Korony - korona jest stałym uzupełnieniem protetycznym uzupełniającym znaczny ubytek zęba.

W klinice Periodent wykonujemy w zakresie protetyki stomatologicznej:
  • korony porcelanowe (na metalu, na cyrkonie) - stałe uzupełnienie protetyczne, które przypomina koronę zęba i ma ją zastępować – jest to metalowy lub cyrkonowy trzon, pokryty na zewnątrz porcelaną;
  • korony pełnoceramiczne Cerec;
  • korony na implantach - kiedy implant jest już mocno zrośnięty z kością i został odsłonięty przez implantologa - można osadzić na nim porcelanową koronę.

6. Licówki porcelanowe  - są jednym z filarów stomatologii estetycznej i najmniej ingerującym w tkanki rozwiązaniem protetycznym. To szybki i łatwy sposób na poprawę wyglądu przednich zębów. Na przednią powierzchnię zęba jest naklejany cienki listek porcelany, od tyłu zaś pozostaje własny ząb Pacjenta. Najczęściej wystarczy 0.5-0.75mm ceramicznej płytki, aby ząb nabrał pożądanego kształtu i oczekiwanego koloru. Licówki sprawdzają się w korekcji dużych wad, jak również w drobnych korektach. Trwałość tego uzupełnienia określa się na ok. 13-15 lat.

Oprócz leczenia zachowawczego utraconych tkanek zęba możemy wypełnić ubytki zęba tzw. wkładami INLAY.

7. INLAY – jest to alternatywa dla zwykłych wypełnień zęba, najczęściej bardzo rozległych.  Uzupełnienia te mają wiele zalet - są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje.           

Protetyka stomatologiczna - zaawansowane techniki protetyczne w klinice Periodent

Nasi Pacjenci mają dostęp do każdej, najbardziej nawet zaawansowanej techniki protetycznej. Wysokiej jakości protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe, protezy bezklamrowe (różne systemy zamków protetycznych, od najprostszych do tych najbardziej precyzyjnych i zaawansowanych). 

Wykonujemy także klasyczne korony ceramiczne, korony kompozytowe, korony galwaniczne, korony pełnoceramiczne (Zirconia, Procera, Lava, Cerec), mosty pełnoceramiczne  oraz  wszystko  to, co współczesna protetyka jest w stanie zaoferować. Współpracujemy z najlepszymi laboratoriami protetycznymi w Polsce, których profesjonalizm jest wysoko ceniony także przez specjalistów z Zachodu.

Każdy przypadek traktujemy indywidualnie.

Nawet najbardziej wymagającemu Pacjentowi, nasza klinika jest w stanie zaproponować satysfakcjonujące go rozwiązanie protetyczne.

Tytanowa podbudowa uzupełnienia opartego na implantach, wykonana w technice I-BRIDGE, zapewnia wyjątkową precyzję, estetykę i trwałość.

Doskonale wiemy, z jakimi problemami muszą zmagać się osoby z brakami w uzębieniu lub niestabilną protezą. Przywracamy komfort żucia i życia stabilizując protezy na implantach i w sposób zbliżony naturze, odbudowujemy ubytki. Aromatyczny chleb wieloziarnisty, nęcące smakiem orzechy czy owoce z drobnymi pestkami to już nie problem, a świat pełen kulinarnych doznań, z których nie musisz rezygnować!