Bonding – piękne zęby na jednej wizycie

Bonding zębów jest nieinwazyjną metodą, która pozwala przywrócić estetykę naszym zębom. Sprawdzi się, jeśli mamy nieestetyczne przebarwienia, ukruszenia czy pęknięcia szkliwa lub nasze zęby są nierówne. Z jego wykorzystaniem zakryjemy również diastemę. Zabieg ten jest małoinwazyjny i nieskomplikowany. Jednocześnie daje bardzo dobre rezultaty estetyczne. W poniższym artykule dowiesz się czym jest bonding zębów oraz kiedy można go wykonać, a także czy są przeciwwskazania do bondingu.

Czym jest bonding zębów?

Bonding jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej. Pozwala w sposób szybki i nieinwazyjny naprawić pewne niedoskonałości uśmiechu. Wykorzystuje się przy tym żywicę kompozytowa, podobną do tej, która stosowana jest w wypełnieniach (plombach). To także korekta, usunięcie odprysków, zamykanie luk lub zmiana kształtu zębów i pozbycie się niechcianych oraz nieestetycznych przebarwień.

Żywica kompozytowa jest tworzywem niezwykle elastycznym, dzięki czemu łatwo ją wymodelować. Idealnie przywiera do szkliwa i pomaga poprawić estetykę uśmiechu. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania i zajmuje jedną wizytę w gabinecie.

Jakie są zalecenia do wykonania bondingu zębów?

Bonding jest procedurą stomatologii estetycznej i nie służy do leczenia zębów, dlatego ważny jest rodzaj i skala problemów, a także czy mamy zdrowe zęby i dziąsła. Bonding sprawdzi się przy niewielkich poprawkach estetycznych, jak ukruszenia szkliwa, przebarwienia, wydłużenie zębów i korekta szpar między zębami.

Kiedy możesz wykonać zabieg bondingu zębów?

Na przykład, kiedy chcesz zmienić kształt swych zębów – polega na nadaniu nowego kształtu pojedynczego zęba, jak i fragmentu łuku zębowego w zakresie struktury zęba, jego długości oraz szerokości.

Pomoże także w innych przypadkach, jak:

  • zmiana kolorytu - niweluje wszelkie przebarwienia powstałe na powierzchni zęba;
  • zamknięcie diastemy lub szpar między zębami - szczególnie tyczy się to jedynek;
  • koryguje odpryski i pęknięcia, jakie powstały na zębach.

Jak przebiega zabieg bondingu?

Wszystko zaczyna się od wstępnej konsultacji, na której dentysta pyta o oczekiwania pacjenta, a także rozpoznaje problemy, z którymi się zmaga. Sprawdzany jest również stan zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł, czy nie występują przeciwwskazania do jego wykonania. Następnie planuje się wykonanie zabiegu, lekarz może posłużyć się wzornikiem kolorów szkliwa, by dobrać właściwą barwę tworzywa na bonding.

Zęby nie wymagają specjalnego przygotowania, ale w większości przypadków przygotowuje się ich powierzchnię specjalnymi środkami, by zwiększyć przyczepność nakładanego kompozytu. Jest to niebolesne i nie ingeruje w strukturę zęba.

Kolejny etap to nakładanie żywicy kompozytowej i formowanie odpowiedniego kształtu korony. By nadać jej twardość, lekarz naświetli ją specjalną lampą UV.

W ostatnim etapie odbudowy są korygowane i polerowane, tak by nadać im ostateczny kształt.

Zabieg bondingu trwa kilkadziesiąt minut, a jego długość zależy od ilości zębów, rozległości poprawek i ich rodzaju.

Jakie są przeciwwskazania do bondingu zębów?

Metoda sprawdzi się przy drobnych, estetycznych korekcjach, jak ukruszenia, pęknięcia, miejscowe przebarwienia czy diastemy. Nie jest wskazana do dużych odbudów koron, gdzie najlepsze będą licówki lub korony ceramiczne.

Przeciwwskazaniem są próchnica i choroby dziąseł, jak przewlekłe zapalenie przyzębia czy ich recesja. Przeciwwskazaniem do bondingu mogą być również problemy ze zgryzem, gdyż odbudowy kompozytowe mogłyby nasilić dolegliwości ze strony stawów skorniowo-żuchwowych, albo przyczynić się do szybszego ścierania się i kruszenia bondingu. Wszelkie problemy ze zdrowiem jamy ustnej najpierw muszą być wyleczone.

Flow injection

To rodzaj bondingu, który stosowany jest na większą liczbę zębów w strefie estetycznej. Nierzadko daje spektakularne efekty metamorfozy. Różni się od typowego bondingu tym, że wykonuje się do niego nakładki na łuki zębowe, które następnie wypełniane są bardziej płynną formą żywicy kompozytowej. Gdy już będzie utwardzona, dentysta dopracowuje kształt zębów, by były jak najlepiej dopasowane do pacjenta.

Flow injection jest również nieinwazyjny i nie ingeruje w szkliwo pacjenta. Ich powierzchnia musi być delikatnie zmatowiona, by zagwarantować przyczepność kompozytu. Jeśli pacjent odczuwa jakikolwiek dyskomfort, proponowane jest mu znieczulenie miejscowe.

Flow injection jest metodą szybką i zapewniającą natychmiastowe efekty. Pacjent po wyjściu z gabinetu, już po jednej wizycie, ma uśmiech, którym może się pochwalić.

Rekonturing (recontouring)

Brzmi tajemniczo? To nic innego, jak poprawa kształtu zęba lub zębów z wykorzystaniem materiału kompozytowego. Czasami zęby nie są równe - jedne dłuższe, inne krótsze, mogą też mieć drobne defekty, jak ukruszenia szkliwa. By nadać im estetyczny kształt i jednolity wygląd, wykorzystuje się materiał kompozytowy. Czasami konieczne jest niewielkie spiłowanie niektórych zębów, by nadać im bardziej odpowiednią formę. 

Jak dbać o bonding?

Bonding nie wymaga specjalnych zabiegów do wykonania w domu przez pacjenta. Trzeba jednak pamiętać o właściwej higienie, czyli regularnym myciu zębów pastą z fluorem, miękką szczoteczką i zgłaszać się na kontrole.

Bonding może ulegać odpryskom lub matowieć, dlatego wszelkie tego typu niedoskonałości będą korygowane podczas wizyt. Na nich również dentysta przeprowadzi polerowanie odbudów, dzięki czemu odzyskają swój połysk.

Bonding a licówki

To dwa zupełnie inne rozwiązania. Bonding jest wykonywany z żywicy kompozytowej, bezpośrednio w ustach pacjenta i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Jest też bardziej ekonomicznym sposobem na poprawę uśmiechu w stosunku do licówek. Z drugiej strony, nie jest tak trwały, jak licówki i musi być wymieniany, co kilka lat.

Licówki wykonane z ceramiki są bardzo trwałe, idealnie dopasowane do uśmiechu pacjenta i wymagają więcej czasu, by je przygotować. Zwykle potrzebne są dwie wizyty: jedna wstępna, gdy wykonuje się przegląd, zbiera się wywiad i poznaje oczekiwania pacjenta, a także przeprowadza się skan 3D, który wędruje do pracowni protetycznej. Na kolejnej wizycie licówki są mocowane i pacjent może opuścić gabinet z nowym, pięknym uśmiechem. Licówki, poprzez użyte materiały i potrzebny czas, są droższe, ale też znacznie trwalsze.

W naszym gabinecie wykonujemy licówki nawet podczas jednej wizyty, dzięki systemowi CEREC i własnej pracowni, gdzie wykonujemy dopasowane na miarę odbudowy ceramiczne.

Bonding jest też propozycją dla Pacjentów, którzy myślą o założeniu licówek. Dlaczego? Po prostu, żeby sprawdzić, jak będą wyglądali z nowym, pięknym uśmiechem.

 

Zastanawiasz się, który sposób będzie dla Ciebie najlepszy? Umów się na konsultację do jednego z naszych stomatologów i zapytaj, co możemy dla Ciebie zrobić.