Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm

Bruksizm - to brzmi tajemniczo. Ale dolegliwość jest powszechna. Stresujący tryb życia może dać o sobie znać w nietypowy sposób - zgrzytaniem zębami. 

 

Szybki test. Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź, czy Ciebie też dotyczy ten problem:

  • Czy masz starte zęby (wydają się być krótsze niż kiedyś)?

  • Czy Twoje zęby pękają lub masz ubytki przyszyjkowe?

  • Czy doskwiera Ci ból w okolicach szczęk?

  • Czy odczuwasz bolesność i nadwrażliwość zębów?

  • Czy budzisz się rano ze sztywnym karkiem?

  • Czy dokuczają Ci powracające bóle głowy?

4 z 10 Polaków zaciska szczęki lub zgrzyta zębami w trakcie snu. Wskutek intensywnych skurczów mięśniowych, podczas zgrzytania zębami, pojawia się BÓL.

Jeśli doskwiera Ci chroniczny ból głowy lub migrena, to z pewnością zaciskasz zęby.

Ciekawostką jest, że zaciskanie zębów występuje głównie w nocy i jest ono zupełnie nieświadome. Jeśli nie towarzyszy mu zgrzytanie zębami, to nie dochodzi do urazu zębów. Z tego też względu ta jedna z przyczyn bólu głowy może umknąć uwadze lekarza, stomatologa lub też samej cierpiącej na tą dolegliwość osobie.

Jednym z dostępnych rozwiązań są szyny NTI zakładane do snu. 

Jak system NTI-tss sprawi, że poczuję się lepiej?

NTI pomoże Ci zredukować intensywność odruchowej aktywności mięśni w trakcie zaciskania i zgrzytania zębami. To właśnie nadaktywność mięśni jest źródłem bólu. Z chwilą ograniczenia intensywnych skurczów mięśniowych przez szynę NTI znika także możliwość zgrzytania lub zaciskania zębów, a tym samym zanikają te charakterystyczne objawy.

Szyna NTI wykorzystuje naturalny odruch ciała. Polega on na hamowaniu mięśni używanych podczas zaciskania, co w rezultacie powoduje obniżenie ich aktywności. Być może zwróciłeś uwagę na ten odruch gryząc coś miękkiego, by nagle, z zaskoczenia, natrafić zębami na coś twardego. Odruch ten  występuje najczęściej właśnie na siekaczach.

Szyna NTI do leczenia bruksizmu

Przykładowa szyna NTI do leczenia bruksizmu i związanych z nim dolegliwości bólowych

Kiedy mogę oczekiwać złagodzenia dolegliwości?

Efekt występuje zwykle w przeciągu kilku dni. Efekty są wysoce zindywidualizowane. Wielu Pacjentów odczuwa wyraźną ulgę już po jednej nocy, inni po miesiącu. Twoje nadwerężone mięśnie żwacze muszą najpierw odzwyczaić się od swej conocnej pracy i wyrobić w sobie odruch relaksacji. Czas konieczny do tej zmiany jest różny w zależności od Pacjenta.

Jakie inne zalety wynikają ze stosowania NTI?

Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk możesz spodziewać się następujących pozytywnych efektów:

  • Jeśli źródłem Twoich dolegliwości jest głównie zgrzytanie lub zaciskanie zębów nocą, odczujesz poprawę jakości snu, a także zauważysz, że jesteś bardziej wypoczęty.
  • Jeśli bierzesz tabletki przeciwko porannemu bólowi głowy, migrenie, bolesności karku, szczęk, a także leki eliminujące ból związany z mimowolnym zaciskaniem zębów, to zmniejszy się potrzeba dalszego ich przyjmowania.
  • Jeśli zdarza Ci się zaciskać mocno szczęki w ciągu dnia, będziesz odtąd świadomy tej czynności, a tym samym łatwiej będzie Ci jej unikać.
  • Po uzyskaniu przez szynę NTI pełnego efektu pojawi się uczucie zwiększonego rozluźnienia mięśni, co dodatkowo poprawia jej skuteczność. Odczujesz wtedy większy komfort, a także zmniejszysz napięcie mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy jest jakaś różnica pomiędzy szyną NTI a alternatywną?

Tak. Tradycyjne szyny (okluzyjne) posiadają powierzchnię na całej linii długości szczęki, na które zęby wywierają nacisk. Nowe badania udowodniły jednak, że szyna taka może jeszcze zwiększyć intensywność zaciskania szczęk, co spowoduje jeszcze bardziej zintensyfikowany wysiłek mięśniowy. W ten sposób cała terapia może osiągnąć skutek odwrotny od zamierzonego.

Używając rewolucyjnej szyny NTI zapobiegasz zbyt silnej pracy i przeciążeniu mięśni twarzoczaszki. Proces ten następuje przy wykorzystaniu naturalnego odruchu ciała Pacjenta. Zapobiegając intensywnemu zaciskaniu szczęk eliminujemy źródło bólu! Jeśli dojdzie do całkowitego zaniku możliwości zaciskania lub zgrzytania zębami, nastąpi jednoczesne złagodzenie objawów wywołanych tymi czynnościami.