Implanty zębów - leczenie, wskazania, przeciwwskazania - co musisz wiedzieć?

Jeśli stracisz ząb lub zęby, implanty zębów to dobre rozwiązanie, aby odbudować utracony uśmiech. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do leczenia implantami? Przeczytaj!

Jeżeli zmagasz się z brakami w uzębieniu, szukasz odpowiedniej i trwałej metody ich uzupełnienia, to musisz poznać metodę odbudowy uzębienia na implantach stomatologicznych.

Ząb stały, raz utracony już niestety nie odrośnie. Ale mamy dobrą informację – można go odbudować na tytanowym implancie. Jak? To całkiem proste. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się wszystkiego o implantach zębów. Na samym końcu znajdziesz również informację o przeciwskazaniach. Choć sam zabieg jest stosunkowo bezpieczny, a lekarze mają duże doświadczenie, to nie każdy może skorzystać z leczenia implantologicznego. Więc, zapytajmy: dla kogo są implanty zębów?

Implanty zębów - kiedy i dla kogo?

Brak jednego lub kilku zębów może powodować dyskomfort psychiczny i wycofanie się z życia towarzyskiego, ale również niesie ze sobą konsekwencje dla zdrowia. Dlatego ważne jest, by po utracie nawet jednego zęba zgłosić się do stomatologa. Utrata nawet jednego zęba to wiele problemów - zęby sąsiadujące nie mają podparcia, więc się przesuwają w miejsce braku, to zaburza symetrię całego uzębienia, a to z kolei prowadzi do zwiększonego nacisku na pozostałe zęby. Konsekwencje: ścieranie zębów, pęknięcia szkliwa i ubytki przyszyjkowe, w dodatku zwiększona podatność na próchnicę i paradontozę. Prawdziwy efekt domina. Ale tak nie musi być! Implanty zębów wszczepia się najwcześniej u osób po 21 r.ż. bo w tedy kończymy rosnąć, a górnej granicy wieku w zasadzie nie ma. Ważna jest stosunkowo dobra kondycja zdrowotna i przestrzeganie prostych zasad higieny po leczeniu. Różne choroby towarzyszące, jak cukrzyca, jeśli są kontrolowane, to także nie są przeszkodą w leczeniu implantologicznym. Czy u Ciebie możliwe jest wszczepienie implantów dowiesz się na konsultacji, po przeprowadzonej dokładnej diagnostyce. Zapraszamy do naszej kliniki na warszawskich Bielanach. 

POJEDYNCZE UBYTKI I BRAKI KILKU ZĘBÓW OBOK SIEBIE (mosty)

Implanty zębów Warszawa

Na implantach można odbudować pojedynczy ząb, osadzić most, albo zamocować całą protezę. W tym ostatnim przypadku wystarczy już  kilka implantów.

BRAK WIĘKSZOŚCI ZĘBÓW, BEZZĘBIE

Implant zęba Warszawa Bielany

Implanty zębów - dlaczego warto? 

Dlaczego odbudowa uzębienia na implantach stomatologicznych to dobre rozwiązanie? Bo implant imituje naturę, zastępuje korzeń, a korona z ceramiki koronę ze szkliwa. Taki ząb jest nie do odróżnienia od zębów własnych pacjenta, a w dodatku może cieszyć się taką samą sprawnością jedzenia i żucia, jak przy zębach własnych. Od lat stosujemy z powodzeniem leczenie implantologiczne w różnych przypadkach, tych prostszych i tych bardziej skomplikowanych.

Obecnie implanty większości systemów są doskonale dopracowane pod względem kompatybilności z żywą tkanką, dlatego - przy prawidłowej technice chirurgicznej – wprowadzenie ich do kości jest zabiegiem zupełnie bezpiecznym dla Pacjenta. Bardzo ważne jest jednak dokładne badanie wstępne Pacjenta, przygotowanie go do zabiegu i oczywiście umiejętności oraz doświadczenie zespołu chirurgicznego – to wszystko możecie znaleźć w naszym centrum implantologicznym w Warszawie. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie wszczepiania implantów, nawet w ekstremalnie trudnych warunkach kostnych. Wtedy korzystamy z różnorodnych technik, m.in. z  sterowanej regeneracji tkanek i systemów protezowania. W przypadku integracji implantów z kością proponujemy Państwu mosty i protezy tymczasowe, oparte na własnych zębach lub na implantach tymczasowych.

 

Chcesz wiedzieć więcej o implantach? Umów się na konsultację do naszego eksperta:

 

Implanty zębów - cena

Wszczepienie implantu to wieloetapowy zabieg, a w dodatku u każdego Pacjenta będzie przebiegał inaczej. Wszystko zależy od uwarunkowań anatomicznych, ilości wszczepionych implantów, dodatkowych zabiegów, jak regeneracja kości. Cena implantu zęba zaczyna się od 2500 zł (zaleznie od marki/rodzaju etc.), a korony na implancie to przedział 1500-3000 zł. Dokładną wycenę poznasz na konsultacji z naszym implantologiem. Aktualne ceny implantów zębów i innych zabiegów możesz sprawdzić w zakładce [cennik].

Implanty zębów Warszawa Bielany

Wszczepienie implantu - od A do Z

Po wielu latach obserwacji naszych Pacjentów jesteśmy przekonani, że implanty zębowe to metoda rekonstrukcji uzębienia, która daje największe poczucie komfortu i prawdziwą satysfakcję z estetyki naszego uśmiechu. Dzięki implantologii stomatologicznej Pacjent ma alternatywę w wyborze metody rekonstrukcji uzębienia. Dzięki implantom nasi Pacjenci mogą sobie pozwolić na pełny, niczym nieskrępowany uśmiech - to największa zaleta tej dziedziny protetyki.

Za pomocą implantów stomatologicznych możemy odbudować pojedyncze ubytki, ubytki wielozębowe, ale również bezzębie. W naszej placówce w Warszawie mamy do dyspozycji Pacjenta pełną diagnostykę RTG i leczenie implantologiczne.

Implanty zębów Warszawa Bielany Periodent budowa

Ząb odbudowany na implancie składa się zasadniczo z 3 części. Implant, to sama tytanowa "śrubka".

Nasza klinika w Warszawie oferuje tylko i wyłącznie sprawdzone systemy implantologiczne, m.in.:

  • implanty systemu Bränemark
  • implanty systemu Mozo-Grau
  • implanty firmy      3i
  • implanty firmy      Straumann
  • implanty firmy      Astra Tech (Dentsply)
  • krótsze implanty firmy Bicon

Implanty zębów Warszawa Bielany Implant Bicon

W leczeniu implantologicznym wykorzystujemy kilka różnych systemów, by dobrać jak najlepsze rozwiązania dla Pacjenta. Jego zdrowie jest najważniejsze!

Oprócz implantów protetycznych wszczepiamy także mikroimplanty ortodontyczne, które wspomagają leczenie ortodontyczne aparatem stałym - skracają jego czas i poprawiają efekty.

Czym jest implant zęba?

Implant jest odpowiednikiem korzenia, jest to w rzeczywistości mała śruba wykonana z tytanu, a więc stanowi solidną podstawę dla "sztucznego" zęba.

Implanty zębów Warszawa Bielany

Implanty mają różne wielkości, grubości i rodzaj gwintowania. Są dobierane indywidualnie do warunków anatomicznych i potrzeb pacjenta. 

Tytan jest metalem niewywołującym alergii, ponieważ jest to materiał całkowicie biozgodny. Znaczy to, że organizm uznaje go za swoją integralną część.

Leczenie implantologiczne to szansa na odzyskanie pełnej sprawności żucia, jedzenia i uśmiechu. Implanty osadza się w kości żuchwy lub szczęki, stanowią filar dla odbudowy protetycznej takiej jak korona, most lub proteza. Implant zębowy to unikalne rozwiązanie w praktyce stomatologicznej, które zamiast maskować jedynie ubytek zęba, w pełni zastępuje i rekompensuje (w kontekście funkcjonalnym i estetycznym) normalny ząb. Istota implantologii polega na precyzyjnej rekonstrukcji linii zębów za pomocą nowoczesnych implantów zębowych i jest ona współcześnie najlepszą receptą dla tych, którzy stracili swoje własne zęby podczas urazów, wypadków czy, po prostu, próchnicy ale też innych chorób. 

Dzięki implantom zębów lekarz może:

  • uzupełniać pojedyncze lub większe ubytki zębowe
  • stosować mosty w przypadku braku kilku zębów

Wskazania do leczenia implantologicznego:

  • Brak pojedynczego zęba
  • Brak kilku zębów
  • Bezzębie szczęki lub żuchwy
  • Nietolerancja tradycyjnych, wyjmowanych protez
Implanty zębów - etapy leczenia

Etap pierwszy:

  • wizyta konsultacyjna u lekarza specjalisty
  • badanie stomatologiczne - diagnostyka sytuacji (pantomogram, tomografia)
  • analiza zdjęć RTG  (na ich podstawie ocenia się czy kość spełnia wszystkie kryteria do przeprowadzenia zabiegu implantacji)
  • rozmowy z Pacjentem i rozpoznanie jego indywidualnych potrzeb

Na podstawie diagnostyki możemy zakwalifikować Pacjenta do leczenia implantologicznego. Ustalamy również indywidualny plan i harmonogram leczenia.

Czasami, aby prawidłowo wszczepić implant potrzebne są wspomagające zabiegi, które podwyższają jakość i ilość kości. Są wśród nich:

  • podniesienie zatoki szczękowej
  • przeszczepy kostne
  • sterowana regeneracja kości z użyciem materiałów kościotwórczych

Etap drugi:  

Część chirurgiczna - wszczepienie implantu zęba - przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (zabieg jest całkowicie bezbolesny). Polega na wprowadzeniu implantu w taki sposób, aby kość odbudowała się szczelnie wokół niego. Proces ten nazywa się „osteointegracją” i pozwala na stabilne oraz mocne utrzymanie nowego zęba.

Etap trzeci:

Proces wygajania (osteointegracja) - trwa od 4 do 6 miesięcy (w zależności od stanu i jakości tkanki kostnej) - w tym czasie zachodzi proces zrośnięcia się wszczepionego implantu z kością. Okres gojenia zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

Etap czwarty:

Odsłonięcie implantu, tzw. abutment (śruba gojąca).

Po ok. 4-6 miesiącach od zabiegu przystępujemy do trzeciego etapu, czyli odsłonięcia powierzchni nośnej wszczepu. Odsłonięcie implantów i założenie śrub gojących odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki śrubie gojącej dziąsło wokół przyszłej korony jest kształtowane tak, aby wyglądało naturalnie wokół przyszłej korony.

Implanty zębów Warszawa Bielany

Implant zęba po założeniu nie wygląda może zbyt atrakcyjnie, ale po nałożeniu korony jest nie do odróznienia od zębów własnych pacjenta.

Etap piąty:

Skan pod koronę na implancie - umożliwia uzyskanie wiernej kopii sytuacji klinicznej. Na podstawie skanu technik wykonuje dopasowaną, szczelną i estetyczną koronę.

Etap szósty:

Oddanie korony na implancie - po ok. 10 dniach roboczych możemy zobaczyć końcowy efekt pracy protetycznej. Lekarz mocuje koronę na implancie.

Etap siódmy: 

Wizyty kontrolne - w trakcie całego procesu leczenia implantologicznego konieczne są regularne wizyty stomatologiczne według harmonogramu ustalanego przez lekarza prowadzącego. Plan wizyt kontrolnych ustalany jest dla każdego Pacjenta indywidualnie w zależności od uwarunkowań danego przypadku.

Wskazania po zabiegu wszczepienia implantów zębów:

  • nie palić i nie spożywać alkoholu;
  • nie podejmować wysiłku fizycznego;
  • jeść i pić dopiero po upływie miejscowego znieczulenia;
  • nie dotykać okolic implantu palcami ani językiem;
  • nie gryźć w okolicach implantu;
  • w okolicy miejsca zabiegu może wystąpić obrzęk, który po paru dniach zniknie, złagodzenie tych objawów można uzyskać stosując zimne okłady;
  • zęby powinny być szczotkowane dokładnie, ale delikatnie i ostrożnie.

Artykuł Terapia podtrzymująca w implantologii stomatologicznej do pobrania [tutaj]

Sprawdź ceny w zakładce cennik.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego? 

Implanty zębów - przeciwwskazania ogólne 

- choroba nowotworowa, chemioterapia,

- ciąża,

- nieleczona cukrzyca, nadciśnienie, problemy kardiologiczne,

- osteoporoza,

- choroby reumatyczne (RZS),

- zaburzenia odporności (pierwotne i nabyte, jak AIDS),

- zaburzenia krzepnięcia krwi (hemofilia, leki rozrzedzające krew)

- aktywna próchnica i paradontoza,

- wiek do 21 r.ż., kiedy kości wciąż rosną.

Miejscowe 

- kość o małej gęstości lub powierzchni, 

- jeśli jest za mało miejsca, by nałożyć koronę (stłoczone zęby)

- schorzenia lub inne problemy z tkankami w miejscu planowanego wszczepienia implantu.