BLOG

19.01.2024Periodontologia

Periodontologia – co to jest?

Periodontologia to dziedzina stomatologii specjalizująca się w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia. Skupia się na utrzymaniu zdrowych dziąseł i struktur podtrzymujących zęby, takich jak kości, dziąsła i więzadła zębowe. Periodontologia odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia dziąseł, a także w zapewnieniu stabilności i estetyki uśmiechu.

Periodontolog Warszawa - z czego bierze się paradontoza?

Paradontoza często wynika z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Może to skutkować namnażaniem się bakterii i grzybów na powierzchni płytki nazębnej, zwłaszcza w obszarze zetknięcia z dziąsłami.

Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi paradontozy mogą być wiek powyżej 35 roku życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, obecność chorób towarzyszących (takich jak cukrzyca, niewydolność krążenia, obniżona odporność) oraz zmiany hormonalne, zwłaszcza w okresie menopauzy, ciąży i dojrzewania. Te elementy mogą dodatkowo zwiększać ryzyko wystąpienia schorzeń przyzębia.

Jakie są objawy paradontozy?

Paradontoza rozwija się stopniowo, a jej wczesne objawy to m.in. odsłonięte szyjki zębowe, nieprzyjemny zapach z ust oraz zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. W miarę postępu choroby mogą pojawić się krwawienie dziąseł, tworzenie się kieszonek dziąsłowych, a w zaawansowanym stadium – ruchomość zębów i ropna wydzielina. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla utrzymania zdrowia przyzębia.

Czy paradontoza jest groźna?

Paradontoza jest poważnym schorzeniem stomatologicznym, które może prowadzić do ciężkich powikłań. Nieleczona powoduje wypadanie zębów i może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych w organizmie. Dlatego tak istotna jest konsultacja z periodontologiem, przy wystąpieniu objawów paradontozy.

Jak leczy się paradontozę?

Leczenie paradontozy zależy od stopnia zaawansowania choroby. Początkowe stadia paradontozy zazwyczaj nie wymagają skomplikowanego leczenia. W tych przypadkach stomatolog stosuje metody niechirurgiczne , zleca zabieg  intensywnej higienę profesjonalną , zabiegi biostymulujące lub odkażające. W przypadku bardzo zaawansowanych stadiów paradontozy, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Leczenie paradontozy

Leczenie u periodontologa Warszawa

1. Leczenie u periodontologa zawsze rozpoczyna się od dokładnej oceny stanu zdrowia przyzębia, przeprowadzenie niezbędnych badań diagnostycznych (RTG, zdjęcia wewnatrzustne badanie sondą Pa-ON lub inną sondą periodontologiczna), a następnie zaplanowania konkretnych etapów leczenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby i towarzyszących problemów stomatologicznych.

2. W dalszej kolejności pacjent trafia do higienistki na zabieg higieny profesjonalnej, gdzie oprócz usunięcia kamienia, wypiaskowania oraz wypolerowania zębów będzie miał udzielony instruktaż higieny uwzgledniający problemy periodontologiczne pacjenta oraz planowane zabiegi.  

3. Leczenie periodontologiczne jest leczeniem interdyscyplinarnym więc czasem pacjent trafia do lekarza stomatologii zachowawczej, endodonty, ortodonty lub protetyka w następnych etapach.

4. Zabiegi niechirurgiczne które mogą znaleźć się w planie leczenia to np.:

- zabieg z uzyciem systemu Vector,

- odkażanie kieszonek dziąsłowych, 

- zabiegi laserem biostymulacyjnym, 

- leki i lakiery stosowane do kieszonek dziąsłowych.

5. Zabiegi chirurgiczne są planowane w bardziej zaawansowanych stadiach i mogą być z lub bez preparatów biokompatybilnych stymulujących regenerację tkanek. Są one zawsze planowane indywidualnie. 

6. Na każdym etapie czuwa nad pacjentem Opiekun Pacjenta i Lekarz prowadzący. Regularnie wykonywane są tez kontrole higieny, pomiary sondą Pa-On oraz ocena efektów leczenia.  

Periodontolog – kim jest i kiedy się do niego zgłosić?

Jak wygląda stan zapalny dziąsła?

Zapalenie dziąsła może charakteryzować się:

  • czerwonymi i opuchniętymi dziąsłami,
  • krwawieniem podczas szczotkowania zębów lub nitkowania,
  • bólem lub dyskomfortem,
  • ucieczką dziąseł lub ich przerostem,
  • nieświeżym oddechem,
  • powstawaniem przestrzeni między zębami a dziąsłami oraz zmianą kształtu dziąseł,
  • zmianą położenia zęba.

Czy zapalenie dziąseł samo przejdzie?

Zapalenie dziąseł jest postacią najmniej zaawansowaną choroby przyzębia ale nie zawsze przejdzie samo z siebie. Nieleczone zapalenie dziąseł może utrzymywać się i prowadzić do poważniejszych problemów, w tym do rozwoju paradontozy – zapalenia przyzębia. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z dentystą w przypadku wystąpienia objawów zapalenia.

Jak dentysta leczy zapalenie dziąseł?

Leczenie zapalenia dziąseł przez dentystę periodontologa może obejmować skaling, profesjonalne czyszczenie, stosowanie antybiotyków, odkażanie kieszonek dziąsłowych, a także poradę dotyczącą prawidłowej higieny jamy ustnej. 

Zapalenie dziąseł - przyczyny i leczenie

Kiedy zgłosić się do periodontologa?

Warto zgłosić się do periodontologa w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów związanych z chorobami przyzębia, dziąseł lub ogólnym zdrowiem jamy ustnej. Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec poważniejszym komplikacjom i pomóc w utrzymaniu zdrowia przyzębia.

Ile kosztuje wizyta u periodontologa Warszawa?

Koszty wizyty u periodontologa różnią się w zależności od rodzaju procedur, jakie będą konieczne. Poznaj cenę konsultacji periodontologicznej i niektórych zabiegów  TUTAJ

Skontaktuj się z nami!