BLOG

28.09.2023Ortodoncja – jak zadbać o zdrowy uśmiech?

Ortodoncja – jak zadbać o zdrowy uśmiech?

Czy martwisz się, że Twój uśmiech nie spełnia Twoich oczekiwań? Twoje zęby są krzywe, nierówne i mają nieestetyczne przerwy? Jeśli tak, to nie musisz się martwić. Istnieje rozwiązanie, które może poprawić wygląd i funkcję Twojego uśmiechu – ortodoncja. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, czym jest ortodoncja, jakie są wskazania do leczenia, czy istnieją niewidoczne aparaty na zęby i wiele więcej. Przeczytaj dalej i odkryj, jak ortodoncja może zmienić twoje życie na lepsze.

Ortodoncja – czym jest?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowości zgryzu i ustawienia zębów. Nieprawidłowości te mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak np. dziedzictwo genetyczne, nawyki ssania palca lub smoczka, utrata zębów, urazy czy choroby.

Ortodoncja pomaga nie tylko poprawić wygląd zębów, ale także zapobiegać lub leczyć problemy związane z ich funkcją, takie jak np. trudności w żuciu, mówieniu czy oddychaniu, bóle głowy, czy bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu specjalnych aparatów ortodontycznych, które wywierają nacisk na zęby i kości szczęki, powodując ich stopniowe przemieszczanie się do pożądanej pozycji.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu specjalnych aparatów ortodontycznych, które wywierają nacisk na zęby i kości szczęki, powodując ich stopniowe przemieszczanie się do pożądanej pozycji. Aparaty ortodontyczne mogą być stałe lub ruchome, w zależności od rodzaju i stopnia wady zgryzu.

Leczenie ortodontycznym trwa zwykle od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od indywidualnego przypadku. Po zdjęciu aparatu należy nosić aparat retencyjny, który utrwala efekt leczenia. Leczenie ortodontyczne ma wiele zalet, takich jak poprawa estetyki uśmiechu, funkcji żucia i mowy, zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia

Ortodoncja – wskazania i przeciwskazania

Wskazania do leczenia ortodontycznego są związane z występowaniem nieprawidłowości zgryzu lub ustawienia zębów, które mogą mieć negatywny wpływ na wygląd, funkcję i zdrowie jamy ustnej.

Niektóre z nich to:

 • Wady zgryzu, m.in.: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, stłoczenie zębów, zatrzymany ząb,
 • Posiadanie diastemy (szpary między zębami),
 • Zatrzymany ząb,
 • Paradontoza,
 • Trudności w mowie,
 • Bóle głowy oraz ból żuchwy.

Przeciwwskazania do leczenia ortodontycznym są związane z chorobami lub stanami, które mogą utrudnić lub uniemożliwić prawidłowe przesuwanie się zębów lub utrzymanie higieny jamy ustnej.

Przykładami przeciwskazań do leczenia ortodontycznego mogą być:

 • Choroby związane z obniżeniem odporności organizmu,
 • Stany zapalne w jamie ustnej,
 • Choroby miazgi zęba,
 • Choroby przyzębia,
 • Cukrzyca,
 • Zaburzenia hormonalne.

Ponadto przeciwwskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego jest niewyleczone zęby, próchnica, osad i kamień nazębny6. W takich przypadkach należy najpierw skonsultować się ze stomatologiem i wyleczyć ewentualne problemy.

Niewidoczna ortodoncja

Niewidzialna ortodoncja to nowoczesna metoda prostowania zębów, która polega na noszeniu przezroczystych nakładek na zęby, zwanych alignerami. Alignery są wykonane z elastycznego i przezroczystego materiału, który dopasowuje się do kształtu zębów i jest niewidoczny dla otoczenia.

Przezroczyste nakładki na zęby są wymieniane co kilka tygodni na kolejne, które mają nieco inną formę i stopniowo przesuwają zęby do pożądanej pozycji. Alignery są wygodne i łatwe w użyciu, ponieważ można je samodzielnie zakładać i zdejmować na czas jedzenia, picia i mycia zębów.

Niewidzialna ortodoncja jest szczególnie polecana osobom dorosłym, które chcą poprawić swój uśmiech bez konieczności noszenia tradycyjnych metalowych aparatów ortodontycznych. Te przezroczyste nakładki są prawie niewidoczne, dzięki czemu pacjent może czuć się bardziej komfortowo i cieszyć się estetycznym wyglądem uśmiechu.

Ortodoncja – czy jest konieczna przed leczeniem protetycznym?

Ortodoncja jest często konieczna przed leczeniem protetycznym, ponieważ pozwala na poprawę ustawienia zębów i zgryzu, co wpływa na trwałość i estetykę prac protetycznych. Nieprawidłowy zgryz może prowadzić do ścierania, pęknięcia lub przesuwania się zębów, a także do bólu głowy, karku i pleców.

W niektórych przypadkach można zastosować alternatywne metody leczenia ortodontycznego, np. aparaty ruchome lub nakładki ortodontyczne. Jednak nie zawsze jest możliwe założenie aparatu ortodontycznego na mosty lub korony, dlatego lepiej jest skonsultować się z ortodontą przed rozpoczęciem leczenia protetycznego.

Ortodonta Warszawa - jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Możesz przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty, wykonując kilka prostych kroków. Po pierwsze, zastanów się, jaki jest powód Twojej wizyty i co chcesz osiągnąć dzięki leczeniu ortodontycznemu. To pomoże ortodoncie poznać Twoje oczekiwania i zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Jeśli masz wyniki badań z dotychczasowego leczenia (np. zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej, pantomogram, tomografia 3D), zabierz je ze sobą na wizytę. To ułatwi ortodoncie ocenę stanu Twojego uśmiechu i zgryzu.

Nie zapomnij o tym, aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej bezpośrednio przed wizytą u ortodonty. Umyj zęby, nitkuj je i użyj płynu do płukania jamy ustnej. To sprawi, że badanie będzie przyjemniejsze zarówno dla Ciebie, jak i dla ortodonty.

Ostatnim, równie ważnym aspektem jest Twoje nastawienie. Nie bój się zadawać pytań i wyrażać swoich wątpliwości. Ortodonta chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wszelkie obawy związane z leczeniem. Pamiętaj, że pierwsza wizyta u ortodonty ma charakter informacyjny i nie wiąże się z żadnymi zabiegami inwazyjnymi lub bolesnymi.

Jak często należy chodzić do ortodonty?

Częstotliwość wizyt u ortodonty zależy od rodzaju aparatu ortodontycznego, który nosimy, oraz od indywidualnych potrzeb i postępów leczenia. Zazwyczaj wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni. Podczas tych wizyt ortodonta sprawdza stan aparatu, dokonuje niezbędnych regulacji i ocenia efekty leczenia.

Wizyty kontrolne są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają prawidłowe i bezpieczne prowadzenie leczenia ortodontycznego. Nie należy opuszczać ani przekładać wizyt u ortodonty, ponieważ może to wydłużyć czas leczenia lub pogorszyć jego wyniki. Jeśli mamy jakieś problemy z aparatem lub odczuwamy ból, należy skontaktować się z ortodontą jak najszybciej.

Jeśli szukasz dobrego ortodonty w Warszawie zapraszamy do Periodent!

Sprawdź aktualne ceny ortodonty w Warszawie w cenniku.

Skontaktuj się z nami!