BLOG

09.07.2024Dlaczego warto zdecydować się na międzynarodowe systemy implantów?

 

Jakie są konsekwencje braków w uzębieniu?

Brakujące zęby mogą powodować dyskomfort fizyczny i nieść ze sobą konsekwencje dla zdrowia. Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do wielu problemów. Zęby niemające podparcia zaczynają przesuwać się w wolne miejsce, co zaburza symetrię całego uzębienia. W efekcie rośnie nacisk na pozostałe zęby, co powoduje ich ścieranie, pęknięcia szkliwa oraz ubytki przyszyjkowe. Dodatkowo, wzrasta ryzyko próchnicy i paradontozy.

Dla kogo są implanty?

Straciłeś ząb w wyniku wypadku, choroby, procesu starzenia się lub brakuje Ci zawiązka zęba stałego? Niezależnie od przyczyny, brak zęba znacząco wpływa na estetykę uśmiechu. Warto rozważyć więc wszczepienie implantu.

Co wybrać – implant czy protezę?

Implanty są zdecydowanie lepszą opcją od tradycyjnych protez. W przeciwieństwie do nich zapewniają komfort, trwałość i wygląd spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Są trwale zakotwiczone w kości szczęki, co sprawia, że odczuwane są jak naturalne zęby. W przeciwieństwie do protez - nie ma ryzyka ich przesuwania się czy wypadania podczas jedzenia lub mówienia. Implanty to wieloletnie rozwiązanie zapewniające wygodę na co dzień.

Systemy implantów

Różnice między systemami implantologicznymi wynikają głównie z materiału, kształtu i budowy implantów oraz technologii używanej do ich produkcji. Systemy mogą różnić się również sposobem mocowania. Certyfikacja systemu oznacza, że spełnia on określone normy jakości ustanowione przez odpowiednie organy regulacyjne, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania implantów stomatologicznych. Aby implant i system implantologiczny mogły uzyskać certyfikat, muszą spełniać określone wymagania:

 • Materiał implantu musi być obojętny dla organizmu, nietoksyczny, nierakotwórczy, odporny na korozję i stabilny.
 • System implantologiczny powinien zawierać różne typy implantów, do których pasują różne rodzaje łączników.
 • Wszystkie elementy systemu muszą być precyzyjnie dopasowane, wytrzymałe i elastyczne.
 • Opakowanie wszystkich elementów musi być sterylne, umożliwiając wykonanie zabiegu bez konieczności dotykania wnętrza kości.
 • System musi być objęty gwarancją producenta.
 • Skuteczność systemu implantologicznego powinna być potwierdzona wieloletnimi badaniami naukowymi.

Należy jednak pamiętać, że pacjenci nie mogą sami zadecydować jaki system implantologiczny chcą zastosować. Każdy przypadek należy omówić ze specjalistą, który wyjaśni różnice i dopasuje odpowiednie rozwiązanie indywidualnie.

Jakie systemy implantów rekomendujemy w naszym gabinecie?

Nasza klinika w Warszawie rekomenduje jedynie sprawdzone systemy implantologiczne, uznawane międzynarodowo, m.in.:

 • Implanty systemu Bränemark - Firma Nobel Biocare produkuje implanty stomatologiczne wykonane z biokompatybilnego tytanu oraz łączniki tytanowe, ceramiczne i z cyrkonii. Pochodzące ze Szwecji implanty, są jednymi z najstarszych i najbardziej znanych w branży, opracowane zostały przez profesora Per-Ingvara Brånemarka. Procedury rekonstrukcyjne obejmują szeroki zakres zabiegów, począwszy od odtwarzania pojedynczego zęba, aż po stworzenie kompleksowych mostów. Implanty są zaprojektowane do integracji z tkanką kostną, co jest kluczowe dla ich skuteczności w leczeniu. Słyną z wysokiej jakości i niezawodności.
 • Implanty systemu Mozo-Grau  - Hiszpańskie implanty charakteryzujące się precyzją wykonania i zaawansowaną technologią powierzchniową, wspomagającą osteointegrację.
 • Implanty firmy 3i - Pochodzące z USA, implanty Zimmer Biomet 3i oferują różnorodne rozwiązania protetyczne i zaawansowane technologie powierzchniowe, cenione za wszechstronność. Firma BIOMET 3i oferuje szeroki wybór implantów i komponentów protetycznych, uzupełniony o nowoczesne produkty regeneracyjne. Jest pionierem w implantologii sterowanej biologicznie, a jej powierzchnia trawiona OSSEOTITE® zrewolucjonizowała stomatologię implantologiczną. Implanty BIOMET 3i, wykonane z biokompatybilnego tytanu lub stopu tytanu, są szeroko stosowane w chirurgii stomatologicznej do mocowania protetycznego w przypadku pojedynczych zębów, częściowo lub całkowicie bezzębnych obszarów oraz mostów stałych lub ruchomych i protez całkowitych.
 • Implanty firmy Straumann - Szwajcarskie implanty są cenione za swoją trwałość, precyzję i doskonałą integrację z tkanką kostną, co przekłada się na ich niezawodność i wysoką jakość. Implanty Straumann składają się z trzech komponentów: tytanowej lub cyrkonowej śruby, ceramicznego lub tytanowego łącznika oraz protetycznej korony. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów w produkcji, te implanty nie wywołują reakcji alergicznych po wszczepieniu do kości żuchwy lub szczęki. Poprzez proces osteointegracji, implanty Straumann łączą się z kością szczęki, co pozwala na przenoszenie siły żucia na kości szczęki, pomagając w utrzymaniu ich prawidłowej struktury.
 • Implanty firmy Astra Tech (Dentsply) - Szwedzka firma Astra Tech, założona w 1948 roku jako AB Sjukvårdsutensilier, obecnie zajmuje trzecie miejsce na świecie w produkcji implantów zębowych. Jest częścią międzynarodowego koncernu Dentsply, który jest liderem w dziedzinie rozwiązań stomatologicznych, dostępnych w 120 krajach. Rozwiązania implantologiczne oferowane przez Astra Tech są zaprojektowane tak, aby były jak najmniej skomplikowane, a jednocześnie maksymalnie funkcjonalne i elastyczne, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb pacjenta w niemal każdym przypadku medycznym. Jak większość czołowych producentów, firma Astra Tech udziela dożywotniej gwarancji na swoje implanty.
 • Implanty firmy Bicon - Amerykańskie implanty Bicon to tak zwane krótkie implanty. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i unikalnym właściwościom może być stosowany nawet u pacjentów z niedoborem kości. Można więc uniknąć dodatkowych zabiegów, takich jak odbudowa kości wyrostka zębodołowego czy podniesienie dna zatoki szczękowej, które często są skomplikowane i kosztowne.

Implanty zębowe - rodzaje i leczenie

Dlaczego warto zdecydować się na jeden z międzynarodowych systemów implantów?

Komplikacje związane z implantami, szczególnie tymi certyfikowanymi, zdarzają się stosunkowo rzadko, ale warto je uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Wybór międzynarodowych implantów ma szczególne znaczenie podczas podróży. Jeśli na wyjeździe pojawi się problem z implantem, możesz zgłosić się do lokalnego specjalisty. W przypadku wyboru implantu z lokalnego systemu, dostępnego tylko w jednym kraju, konieczna będzie konsultacja ze stomatologiem w twoim kraju, co może oznaczać oczekiwanie na pomoc aż do powrotu. Wielu dentystów na całym świecie ma doświadczenie w pracy z międzynarodowymi implantami. Ponadto, dokumentacja i standardy tych implantów są często dostępne globalnie, co ułatwia komunikację między specjalistami w różnych krajach.

Implanty zębów - czy warto?

Jakie sytuacje wymagają pilnej konsultacji?

Wspomnieliśmy, że problemy z implantami nie zdarzają się często, lecz warto wiedzieć jakie objawy powinny być niepokojące.

Oto sytuacje wymagające natychmiastowej konsultacji ze specjalistą:

 1. Nagły ból wokół implantu – Jeśli odczuwasz nagły ból, obrzęk lub dyskomfort wokół implantu.
 2. Utrata lub uszkodzenie korony lub protezy – Wypadki mogą spowodować utratę lub uszkodzenie protezy na implantach. W takiej sytuacji szybka wizyta u specjalisty jest kluczowa dla przywrócenia funkcjonalności.
 3. Zapalenie dziąseł wokół implantu – Czerwone, opuchnięte dziąsła mogą wskazywać na zapalenie, które wymaga natychmiastowego leczenia.
 4. Utrata stabilności implantu – Jeśli implant staje się luźny lub zmienia położenie, skontaktuj się z implantologiem, aby ocenić problem i podjąć odpowiednie działania.

Rozważając wszczepienie implantu warto więc zwrócić uwagę na to czy dany system jest wspierany międzynarodowo. Dzięki szeroko dostępnej dokumentacji i standardom globalnym, specjaliści z różnych krajów mogą współpracować efektywnie i skutecznie rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane przypadki. Wybór międzynarodowych implantów daje również pacjentom poczucie pewności, że ich zdrowie dentystyczne jest w najlepszych rękach, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Zobacz też: Implantologia