

Leczenie bezdechu i chrapania
Niewiele osób sobie zdaje sprawę z tego, że chrapanie i nieświadomy bezdech mogą prowadzić do poważniejszych problemów. Przeczytaj jak sobie z nim poradzić i dlaczego warto wybrać się do dentysty.
Na sen poświęcamy ok. 30% swojego życia. Podczas snu nasz organizm regeneruje się i nabiera energii na cały dzień. Niczym nie zakłócony fizjologiczny sen pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Powinien trwać od 6 do 9 godzin. Składa się z 4 faz:
- Faza czuwania
- Faza snu płytkiego
- Faza snu głębokiego
- Faza marzeń sennych REM
Te cztery fazy cyklicznie powtarzają się w ciągu nocy 3-5 razy.
Zaburzenia snu są różnorodne i cechuje je różna etiologia. Każde z nich prowadzi do niedoboru snu, a tym samym do złego samopoczucia.
Chrapanie jest zjawiskiem akustycznym towarzyszącym wibracji tkanek miękkich gardła podczas przepływania przez nie powietrza. Jest to zjawisko zarówno szkodliwe dla osoby chrapiącej, jak i osób z otoczenia, którym ten hałas przeszkadza i nie pozwala spać.
W grupie osób 30-letnich jest ok. 20% mężczyzn chrapiących i 5% kobiet. W wieku 60 lat te proporcje zwiększają się do 60% mężczyzn i 40% kobiet.
Chrapanie jest jednym z głównych objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Nie wszystkie osoby, które chrapią mają objawy OBS, ale niemal każda osoba z OBS chrapie.
Obturacyjny bezdech senny polega na występowaniu podczas snu chwil dłuższych niż 10 sekund, podczas których Pacjent albo nie oddycha, albo jego oddech ulega spłyceniu o ponad 50%. Wstrzymanie powietrza wynika z zablokowania dróg oddechowych poprzez tkanki miękkie gardła i podniebienia lub język. Charakterystyczne jest, że ruchy klatki piersiowej i brzucha zostają zachowane, Pacjent próbuje oddychać, ale bez skutku. Wtedy też dochodzi do niedotlenienia krwi, przyspieszenia akcji serca i wzrostu ciśnienia. Powstaje wrażenie duszenia się, osoba budzi się (świadomie lub nie) z charakterystycznym głośnym chrapnięciem i nabiera powietrza. Oddech normalizuje się i chory ponownie zasypia. Takie epizody u cierpiących na OBS pojawiają się wielokrotnie w ciągu nocy. Pacjenci z OBS chrapią głośno, nieregularne odgłosy chrapania przerywane są nagle całkowitą ciszą. Taka dolegliwość jest także bardzo uciążliwa dla ich partnerów.
Objawy bezdechu nocne to:
- Głośne nieregularne chrapanie, przerywane ciszą
- Nadmierna potliwość w nocy
- Niespokojny, przerywany sen
- Czasem problemy z zaśnięciem po przebudzeniach
Objawy bezdechu dzienne to:
- Nadmierna senność w ciągu dnia (zasypianie z książką, podczas rozmowy, a nawet za kierownicą)
- Ból głowy i zmęczenie po przebudzeniu
- Drażliwość
- Problemy z zapamiętywaniem, koncentracją
- Nadmierna suchość w jamie ustnej
- Problemy z potencją u mężczyzn
W wyniku bezdechu dochodzi do zaburzeń snu i szeregu poważnych konsekwencji:
- Nadciśnienie tętnicze
- Nadciśnienie płucne
- Choroba niedokrwienna serca - zawał mięśnia sercowego
- Zaburzenia rytmu serca
- Niewydolność serca
- Zaburzenia krążenia mózgowego - zwiększone ryzyko udarów
- Cukrzyca i zespół metaboliczny
- Zaburzenia potencji
- Depresja
- Wypadki komunikacyjne
Zanim przystąpimy do leczenia chrapania czy bezdechu sennego musimy określić stopień nasilenia dolegliwości.
Diagnostyka składa się z następujących elementów:
- Wywiadu lekarskiego
- Wypełnienia kwestionariusza skali senności przez Pacjenta i jego partnera
- Bezinwazyjnego badania nocnego Watch-pat
- Badania laryngologicznego
Na podstawie tych badań określamy nasilenie bezdechów sennych w skali:
- Bezdech łagodny
- Bezdech umiarkowany
- Bezdech ciężki
Leczenie w zależności od stopnia nasilenia i przyczyny może polegać na:
- zmianie stylu życia - zmniejszenie masy ciała, rzucenie palenia
- zastosowaniu aparatów wysuwających żuchwę (MAD) - zwiększają średnicę gardła
- zabiegach operacyjno – laryngologicznych - zmierzają do usunięcia nadmiaru tkanki blokującej przepływ powietrza
- zastosowaniu protezy powietrznej - CPAP – podaje ona do górnych dróg oddechowych powietrze pod zwiększonym ciśnieniem, dzięki czemu otwiera zapadające się ściany gardła
W przypadku obturacyjnego bezdechu łagodnego lub umiarkowanego stosujemy aparaty do korekcji ułożenia żuchwy (MAD). Aparaty te są dobierane i dostosowywane dla pacjenta w gabinecie (SomnoGuard, SomnoGuard AP, SP lub wykonywane indywidualnie SomnoGuard AP Pro.
Ich działanie polega na przesunięciu dolnej szczęki do przodu, rozszerzając tym samym drogi oddechowe u podstawy języka, co redukuje prędkość przepływu wdychanego powietrza.
Aparaty te są alternatywą dla pomp powietrza CPAP w mniej nasilonych objawach bezdechu.
Dzięki tym aparatom Pacjent oraz jego partner może skorzystać z dobrodziejstw fizjologicznego snu, otrzymać energię na cały następny dzień oraz zregenerować złakniony snu organizm. Także układ krążenia, układ oddechowy oraz metabolizm wracają do normy.