BLOG

27.04.2020Aktualne zasady przyjęć MAJ 2020

AKTUALIZACJA CZERWIEC [KLIK] poniższe zasady obowiązują, jednak część jest zaktualizowana. 
 
Drodzy Pacjenci, 
będziemy musieli nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości, z wirusem COVID 19.
Podjęliśmy decyzję o powrocie do pracy prawie w normalnym zakresie. 
 
Nasza klinika zawsze spełniała zaostrzone wymagania sanitarne, dlatego sami czujemy się bezpiecznie. Korzystając z zaleceń Ministerstwa Zdrowia i towarzystw stomatologicznych opracowaliśmy też własne procedury, o które uzupełniliśmy nasze dotychczasowe. 
 
Musieliśmy trochę̨ przeorganizować nasz system pracy i ubranka mamy nieco mniej twarzowe ;)
 
Dodatkowe procedury, z którymi Państwo powinni się Państwo zapoznać przed wizytą.
 
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W KLINICE
1. Każdy pacjent dezynfekuje ręce po wejściu do kliniki. Płyn znajduje się̨ w miejscu widocznym, przy recepcji. 
2.Umawiamy tak pacjentów, aby nie przebywali wspólnie w poczekalni.
3. Prosimy o punktualność, ale pacjent może wejść do poczekalni maksymalnie 10 min przed czasem. Mamy 3 strefy w poczekalni – w sumie dla 3 pacjentów. W sytuacji, gdyby zabrakło miejsc poprosimy o poczekanie przed wejściem. To ważne dla Państwa bezpieczeństwa.
4. Prosimy nie przychodzić z osobami towarzyszącymi. Dziecku może towarzyszyć tylko 1 rodzic/opiekun prawny.
5. Prosimy o pozostanie w maseczkach w poczekalni. Zdejmujemy ja dopiero w gabinecie.
6. Przyjmujemy w większych odstępach czasowych, zazwyczaj tylko w połowie gabinetów, ponieważ̇ potrzebujemy czasu na odkażenie: nie tylko wszystkich przedmiotów i powierzchni w gabinecie, tak, jak robiliśmy to zawsze, ale teraz dodatkowo potrzebujemy czasu na dekontaminację powietrza.
7. Z powodów powyższych nie ma możliwości przyjmowania pacjentów na krótkie wizyty doraźne tzw. ”pomiędzy pacjentami”. KAŻDA WIZYTA MUSI BYĆ ZAPISANA. W pilnych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny.
8. Niestety, nie możemy Państwu zaproponować poczęstunku ani czasopism w poczekalni.
Również wszelkie dokumenty informacyjne kliniki, w tym prawa pacjenta i RODO dostępne są na naszej stronie www. Możemy je także przesłać Państwu e-mailem. Znajdziecie je w zakładce „cennik”.
9. Prosimy o niepozostawianie ubrań wierzchnich w szafie - proszę zabrać je ze sobą do gabinetu. W niektórych przypadkach ( zabiegi chirurgiczne ) zabierze je od Państwa asystentka.
10. Toaleta jest czynna, ale zachęcamy aby zęby umyć w domu przed wizytą. Proszę nie robić tego w toalecie.  Tzw. „myjnia zębowa” ;) jest nieczynna!  Tymczasowo będzie to śluza dla pacjentów.
11. Nieco inaczej będziemy odkażać jamę ustną przed wizytą – będziemy prosili o przepłukanie również gardła. 
12. Musieliśmy zakupić środki ochrony, które w innych warunkach nie byłyby potrzebne, dodatkowo koszty materiałów ochronnych, dezynfekcyjnych i wielu stomatologicznych wzrosły absurdalnie (nawet kilkaset razy !), dlatego jesteśmy zmuszeni do doliczania Państwu opłaty epidemiologicznej. Będziemy ją aktualizować - zmniejszać́ i mam nadzieje, że wkrótce zupełnie z niej zrezygnujemy, jak tylko sytuacja stanie się stabilna i skończą się spekulacje cenowe na tym rynku. Aktualna opłata będzie podawana telefonicznie.
13. Jeżeli odczuwają̨ Państwo jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na przeziębienie: podwyższona temperaturę, ból gardła, katar,kaszel - prosimy o przeniesienie wizyty na inny termin.
14. Każdy pacjent będzie miał zmierzona temperaturę̨ oraz poprosimy o wypełnienie karty epidemiologicznej - zgodnie z prawdą!, #nieklammedyka
Każdy pracownik także ma mierzona temperaturę̨ codziennie i wypełnia raz w tygodniu kartę epidemiologiczna. Pacjenci z temperaturą lub jakimikolwiek objawami kataralnymi czy przeziębienia nie będą przyjmowani. Także pracownicy z takimi objawami nie będą pracować. Oczywiście, pacjenci ze zdiagnozowanym zakażeniem aktywnym Covid19, na kwarantannie nie będą̨ przyjmowani.
15. Jeżeli w ciągu 3 tygodni od pobytu w naszym gabinecie zostanie u Państwa zdiagnozowane zakażenie koronawirusem -  prosimy o poinformowanie nas o tym ! Zawód stomatologa wg oceny ryzyka zakażenia koronawirusem znajduje się̨ na samym szczycie, nie ma zawodu z większym ryzykiem, a każda osoba stykającą się z pacjentem z wirusem może także ulec infekcji, więc będziemy wdzięczni za informację.
16. Sytuacja dla nas wszystkich jest nowa, wiec prosimy o wyrozumiałość, jeszcze nikt nie ma doświadczenia w pracy w takich warunkach, uczymy się od siebie nawzajem, wspieramy się̨ razem z innymi lekarzami, innymi gabinetami stomatologicznymi , wymieniamy spostrzeżeniami i staramy się̨ aby przy takich ograniczeniach zacząć pracować sprawnie.
 
Dla pocieszenia chciałabym Państwa poinformować, że w codziennej praktyce zmagamy się z wieloma drobnoustrojami dużo trudniejszymi do dezaktywacji. Wirusa SARS-COV-2 możemy „zabić” temperaturą już̇ tylko 60 st. C, mydłem lub innym detergentem rozpuszczającym tłuszcz, alkoholem 70% i większością preparatów do dezynfekcji dostępnych na rynku. Wirus sam nie przemieszcza się, to my go przenosimy droga kropelkową, dlatego zachęcamy do noszenia maseczek i restrykcyjnej higieny. Po wizycie poza domem: w sklepie, gabinecie, pracy, zalecamy kąpiel, pranie odzieży i maseczek. Nie są potrzebne mydła ani proszki antybakteryjne! Zwykły, którego używaliśmy do tej pory poradzi sobie.
 
Proszę także nie sugerować się̨ wpisami spekulantów, że tylko maseczki FFP3 lub podobne zatrzymują wirusa. Jeszcze raz - wirus nie ma nóg, skrzydeł, sam nie przemieszcza się! Każda maseczka zatrzymuje wydzieliny, w których może być́ wirus i o to nam chodzi. W maseczkach chirurgicznych i specjalistycznych trudniej się oddycha, noszona nieprawidłowo może zdziałać wiele szkody, zostawmy je medykom, którzy pracują z chorymi lub podejrzanymi o zachorowanie. Bawełniana maseczka profilaktycznie zupełnie wystarczy , jednak trzeba ja zmienić, gdy czujemy, że staje się̨ wilgotna i po każdym użyciu wyprać. W ten sposób chronimy dodatkowo środowisko – a już widać masę odpadów wynikającą z ogromnego zużycia rękawiczek jednorazowych, torebek foliowych i maseczek jednorazowych, możemy to ograniczyć. 
 
Pamiętajmy też, że wirus ten bardzo łatwo infekuje, bo nie jesteśmy na niego odporni, szczególnie osoby słabsze, z obciążeniami i starsze. To one przede wszystkim potrzebują̨ naszej pomocy! Pomagajmy im w zakupach, wizycie na poczcie , umówmy e-wizytę lekarsk , rozmawiajmy z nimi, wyjdźmy z ich pupilem na spacer. Dla nich to wyjątkowo trudny czas.
Mam nadzieję, że wkrótce sytuacja ulegnie poprawie, normalizacji i będziemy mogli cieszyć się wolnością jak do tej pory.
 
Jeżeli mają Państwo, jakieś pytania prosimy kierować je na maila: zapisy@periodent.com.pl
 
Pozdrawiam, 
życząc zdrowia Monika Stachowicz