BLOG

27.07.2023Wady zgryzu – jak skutecznie je wyleczyć?

Leczenie wad zgryzu Warszawa

Czy wiesz, że uśmiech to jedna z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę u innych ludzi? Uśmiech może być naszą wizytówką, ale także źródłem kompleksów i niezadowolenia. Wiele osób cierpi na wady zgryzu, które zaburzają harmonię ich twarzy i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Mogą one prowadzić do bólu, a nawet zaburzeń oddechowych i mowy. Na szczęście istnieją skuteczne metody korekcji tych wad, które mogą poprawić jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tym problemem. W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze informacje na temat wad zgryzu: ich przyczyn, rodzajów, skutków i sposobów leczenia. Zapraszamy do lektury!

Wady zgryzu - jakie są ich przyczyny?

Przyczyny wad zgryzu mogą być różne i zależą od wielu czynników. Niektóre wady zgryzu są wrodzone i wynikają z nieprawidłowości genetycznych lub wpływu środowiska na rozwój płodu. Inne wady zgryzu są nabyte i powstają w wyniku złych nawyków, urazów lub chorób. Na przykład, ssanie kciuka, smoczka, wargi lub policzka może zaburzyć prawidłowe ustawienie zębów i szczęk. Podobnie, zgrzytanie zębami, oddychanie przez usta, braki zębowe czy choroby przyzębia mogą wpływać na kształt i funkcję zgryzu. Wady zgryzu mogą być także spowodowane przez nieprawidłowe karmienie dziecka piersią lub butelką.

Ortodonta Warszawa: Jak rozpoznać i zdiagnozować wady zgryzu?

Wady zgryzu mogą być łatwiejsze lub trudniejsze do zauważenia, w zależności od ich rodzaju i stopnia nasilenia. Niektóre objawy wad zgryzu to:

 • krzywe, przemieszczone lub nierówne zęby,
 • przerwy między zębami,
 • nadwyrężenie lub cofnięcie szczęki,
 • nieprawidłowe ustawienie warg lub policzków,
 • trudności z żuciem, mówieniem lub oddychaniem,
 • ból głowy, szyi lub stawów skroniowo-żuchwowych,
 • nadwrażliwość zębów,
 • próchnica,
 • paradontoza,
 • chrapanie lub bezdech senny.

Jeśli zauważysz u siebie lub swojego dziecka jakiekolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z ortodontą. Specjalista dokona dokładnego badania jamy ustnej i zgryzu oraz wykona zdjęcia rentgenowskie lub tomografię komputerową szczęki i żuchwy. Na podstawie tych badań ustali rodzaj i stopień wady zgryzu oraz zaproponuje odpowiedni plan leczenia.

Wady zgryzu - jak wybrać odpowiednią metodę leczenia?

Leczenie wad zgryzu ma na celu poprawić funkcję i estetykę zgryzu oraz zapobiec lub zmniejszyć ryzyko powikłań zdrowotnych. Leczenie wad zgryzu może być zachowawcze lub operacyjne, w zależności od rodzaju i stopnia wady zgryzu oraz wieku i stanu zdrowia pacjenta.

Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu różnych aparatów ortodontycznych, które mają za zadanie stopniowo przesuwać zęby i szczęki do prawidłowego ustawienia. Aparaty ortodontyczne mogą być stałe lub ruchome, metalowe lub przezroczyste, widoczne lub niewidoczne.

 Leczenie operacyjne polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, który ma na celu zmienić kształt lub położenie szczęki lub żuchwy. Zabieg operacyjny jest zazwyczaj wykonywany w połączeniu z leczeniem ortodontycznym. Wybór metody leczenia wad zgryzu powinien być dokonany indywidualnie, po konsultacji z dentystą i ortodontą. Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie wad zgryzu wymaga cierpliwości, systematyczności i współpracy pacjenta.

Wady zgryzu Warszawa - czy można je leczyć bez aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne są najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą metodą leczenia wad zgryzu. Jednak niektórzy pacjenci mogą mieć przeciwwskazania lub obawy dotyczące noszenia aparatów ortodontycznych. W takich przypadkach istnieją inne możliwości leczenia wad zgryzu bez aparatów ortodontycznych, które mogą być rozważone.

Niektóre z nich to:

 • Leczenie funkcjonalne - polega na stosowaniu specjalnych urządzeń, które mają na celu poprawić funkcję mięśni i stawów odpowiedzialnych za ruchy szczęk. Urządzenia te mogą być ruchome lub stałe, a ich działanie polega na stymulowaniu wzrostu szczęki lub żuchwy, zmianie kierunku sił mięśniowych lub hamowaniu nieprawidłowych nawyków.
 • Leczenie implantologiczne - polega na wszczepieniu implantów zębowych w miejsce brakujących zębów lub w celu stworzenia punktów oparcia dla przesuwania zębów. Implanty zębowe są sztucznymi korzeniami zębów, które są mocowane do kości szczęki lub żuchwy. Na implantach można umieścić korony, mosty lub protezy zębowe. Implanty zębowe mogą poprawić estetykę i funkcję zgryzu oraz zapobiec przemieszczaniu się sąsiednich zębów.
 • Leczenie protetyczne - polega na wykonaniu i założeniu protez zębowych, które mają na celu uzupełnić braki zębowe lub poprawić kształt i ustawienie zębów. Protezy zębowe mogą być stałe lub ruchome, częściowe lub całkowite. Przykładami protez zębowych są: korony, mosty, licówki, szyny relaksacyjne, nakładki okluzyjne.
 • Leczenie estetyczne - polega na wykonaniu zabiegów mających na celu poprawić wygląd zębów i uśmiechu. Zabiegi te nie wpływają znacząco na funkcję zgryzu, ale mogą poprawić samopoczucie i pewność siebie pacjenta. Przykładami zabiegów estetycznych są: bonding, korekta kształtu zębów.

Leczenie wad zgryzu bez aparatów ortodontycznych może być skuteczne tylko w niektórych przypadkach i wymaga indywidualnej oceny przez specjalistę. Niektóre wady zgryzu mogą wymagać połączenia kilku metod leczenia lub uzupełnienia aparatem ortodontycznym.

Wady zgryzu - czy można je leczyć w każdym wieku?

Wady zgryzu można leczyć za pomocą ortodoncji, czyli specjalistycznej dziedziny stomatologii zajmującej się korygowaniem nieprawidłowości zębów i szczęk. Ortodoncja może być stosowana w każdym wieku, jednak im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze są szanse na trwałe i skuteczne poprawienie zgryzu. Dlatego zaleca się, aby dzieci odwiedzały ortodontę już w wieku 6-7 lat, aby ocenić stan ich zgryzu i zaplanować ewentualne leczenie. Dorosłym pacjentom również można pomóc w poprawie zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych lub innych metod leczenia.

Jakie są skutki nieleczonej wady zgryzu?

Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do wielu niekorzystnych skutków dla zdrowia i estetyki. Są to m.in. problemy związane z:

 • Zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego – wady zgryzu mogą utrudniać żucie i połykanie pokarmu. Może to z kolei powodować problemy z trawieniem, zaparciami, nadkwasotą, refluksami i nadwagą.
 • Zaburzona mowa i oddychanie – przy wadach zgryzu może występować nieprawidłowe ustawienie języka i podniebienia. Może to prowadzić do bełkotliwej, niewyraźnej lub sepleniącej mowy, a także do chrapania, bezdechu sennego i innych zaburzeń oddechowych.
 • Niesatysfakcjonującym wyglądem twarzy i uśmiechu – może występować asymetria, cofnięcie lub wysunięcie szczęki, przerost lub zanik mięśni twarzy i nierówności.

Nieleczone wady zgryzu mogą więc znacznie obniżać jakość życia i samopoczucie pacjentów. Dlatego warto skorzystać z możliwości leczenia ortodontycznego i poprawić swój zgryz i uśmiech. Jeśli szukasz gabinetu, który poprowadzi Twoje leczenie wad zgryzu w Warszawie – przyjdź do Periodent. Zaopiekujemy się Tobą i przywrócimy Ci komfort.

 

Sprawdź aktualne ceny leczenia ortodontycznego w Warszawie w cenniku.

Skontaktuj się z nami!